Senátor Doubrava: Devastace bytů a domů musí přestat


Ústecký senátor Jaroslav Doubrava dlouhodobě kritizuje neprůhledný systém poskytování sociálních dávek. Na konci loňského roku patřil k členům horní sněmovny, kteří při volbě předsedy Senátu podpořili bývalého teplického primátora Jaroslavu Kuberu.

Proč jste podpořil právě Kuberu, kandidáta Občanské demokratické strany?

Nejen podpořil. Hodně jsem přesvědčoval kolegy v senátu, aby volili právě Kuberu. Sice by mě dříve nenapadlo, že právě já budu prosazovat člena ODS na předsedu Senátu, ale ostatní kandidáti byli pro mě nepřijatelní. Takže jsem rád, že to takhle dopadlo, už proto, že druhou nejvyšší funkci ve státě obsadil člověk z našeho kraje. Jaroslavu Kuberovi to velmi dobře mluví, ale myslím, že se i ta jeho, někdy velmi zábavná mluva, v nové pozici změní. A vzhledem k zahraničí a vztahům s hradem a dolní sněmovnou je to určitě dobrá volba.

Jaký byl loňský rok pro vás a pro Senát? Úspěšný?

Podařilo se nám sice vrátit některé hodně blbé zákony, ale dlouhodobě jsem skeptik v pohledu na Senát jako legislativní pojistky. Většinově jsou naše pozměňovací návrhy k zákonům a důvody, proč nepropustíme nějaký zákon, smeteny. Poslanci často z principu znovu odhlasují i spornou legislativu. Navíc, my máme na projednání zákonů jen třicet dnů, a to je strašně krátká doba. Roky žádáme tzv. stykový zákon, který by nastavil jasná pravidla pro obě sněmovny. Tomu se poslanecká sněmovna brání. Prostě se nechtějí vzdát toho svého „vedoucího“ postavení.

Dlouhodobě kritizujete státní „dávkovou“ politiku a podporu tzv. nepřizpůsobivých občanů, především doplatky na bydlení. Potěšil vás obrat premiéra směrem k podpoře větších pravomocí měst a obcí při řešení nájemního bydlení a přidělování bytů?

Nepřizpůsobiví jsme ale my. Komfortním podmínkám pobírání dávek se některé skupiny občanů přizpůsobily velmi rychle. Ale ano, vidím to jako dobrou cestu. Podstatné je, aby se zabránilo další devastaci bytů a domů. Kdysi jsem dostal Andreje Babiše do litvínovského Janova. Tam slíbil, že se tomu bude věnovat. Vypadá to, že slovo drží. Já osobně preferuji švýcarský systém – když někdo dostane od města do nájmu byt, následují kontroly, musí se odstraňovat závady nebo škody zaplatit. Když to neudělá, jde rodina z bytu ven a nájemce k soudu. Tady někdo zničí byt a bez problémů dostane nový. Nikdo neřeší odpovědnost za ten zničený byt a dům a stát platí a platí za opravy nebo demolice. V Ústí jsou desítky takto zdevastovaných budov. Ale nelze nevidět i to, že města bez rozumu zprivatizovala celý bytový fond, a teď nemají byty pro potřebné.

Současně ovšem kritizujete město za plošné zavedení tzv. OOP, které má bránit příchodu dalších nepřizpůsobivých. Proč?

Protože to je jen jedna strana mince. Ta druhá je, že se bortí pověst celého města, když je prohlásíte za jedno velké ghetto. Pak je minimální zájem mladých rodin se sem stěhovat a nepohrnou se sem ani investoři.

I po svém znovuzvolení do Senátu jste prokremelský politik?

Já se za něj nepovažuji a nálepky ze sociálních sítí nebo některých médií neberu vážně. Celý život ctím objektivitu, pravdu. Byl jsem v Luhaňsku, na Krymu, ale také v bombardované Jugoslávii, abych mohl být objektivní a nepřejímal demagogii nebo zaplacené informace. Všichni, kdo kritizují jiné země, by se měli do těchto zemí vypravit a poznat pravdu, nejen papouškovat cizí ideologii.


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*