Seriál a soutěž: knihovna slaví kulatiny

ilustr. foto
  •  

Již v padesátých letech byl v knihovně založen Čtenářský klub. Ten organizoval besedy o české a sovětské literatuře. Do knihovny přijela besedovat dokonce známá autorka Marie Pujmanová.

Uskutečňovaly se literární večery, např. Večer černošské poezie či Večer rukopisných novinek spisovatelů Ústeckého kraje, na němž předčítali samotní autoři. Literárních večerů se mimo jiných zúčastnil německý básník R. Kunze či čeští básníci J. Šotola, J. Noha a K. Šiktanc. Na tyto aktivity se snažila ústecká knihovna navázat po otevření přístavby vědecké části v ulici Velká Hradební.

V malé výukové místnosti nad všeobecnou studovnou organizovala¨nejen besedy, ale nabídla návštěvníkům i autorská čtení. Patřila mezi ně chartistka Lenka Procházková se svým románem Beránek či Čechoameričan Václav Panocha s knihou Jalta, našeptávači a zrádci (únor 1997).

S besedami s autory knihovna pokračovala i v sále půdní vestavby v Churchillově ulici. V květnu 2003 do knihovny přijel Ludvík Vaculík s knihou Jaro je tady. V říjnu 2003 knihovna pozvala Petra Šabacha, autora, jehož tvorba je známá jako podklad ke scénářům filmů (např. Pelíšky či Pupendo režiséra Jana Hřebejka). Do knihovny přijel v listopadu 2004 Vladimír Páral nejen ohledně premiéry filmu Milenci a vrazi, ale aby zavzpomínal na knižní předlohu pro scénář filmu a besedoval s Ústečany o celé své tvorbě.

Do knihovny se vrátil v loňském roce, kdy v pořadu „Živé literární noviny“ hovořil o své poslední knize s názvem Kniha o biči a opět besedoval se čtenáři. Na pozvání Francouzského klubu ústeckou knihovnu navštívil Michal Viewegh, aby vystoupil v literární besedě s názvem Frankofilem se nikdy nestanu.Součástí autorských čtení bývají i křty knih. Pravidelně ústecká knihovna hostí severočeské autory a křtí jejich nové knihy i antologie. I letos v úterý 12. května se uskuteční jejich Mozaika k sedmdesátému výročí knihovny.

Opět se bude číst nejen již z vydaných titulů, ale i z rukopisů a pokřtí se nové knihy. Mezi povedené křty knih můžeme zařadit dvě povídkové knihy cestovatele Marta Eslema: 150 let Spolku pro chemickou a hutní výrobu od kolektivu autorů, Osudy domů a obyvatel Churchillovy ulice od Aleše Brožka nebo Vodopády na Ústecku napsané kolektivem autorů a ve spolupráci obč. sdružením Středohoří sobě.

Zatím posledním křtem spojeným s besedou byla kniha cestovatele Karla Plechače Doteky hvězd a stíny v horách. Autor připravuje knihu tří generací, která by měla vyjít na podzim roku 2015. I tu si spolu s Ústečany v knihovně nejen otevřeme, ale i pokřtíme. I autorská čtení a křty knih budou nadále náplní a součástí doplňkových činností knihovny.

Jeden výherce může využívat služeb ústecké knihovny bezplatně celý rok.

Otázka: Napište názvy poboček, resp. oddělení knihovny, kde si lze půjčit poslední Páralovu knihu.

Odpovědi posílejte na e-mail: redakce@zitusti.cz do 15. 5. Výherce z minulého čísla: T. Mičánek


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*