Slonice Kala sbírá síly, ošetřovatelé počítají i s nejhorší variantou

  •  

Slonice Kala z ústecké zoologické zahrady se dlouhodobě potýká se zdravotními problémy. Prodělala na konci července operaci přední končetiny, kvůli pohybovým problémům způsobených rozpadem prstních kůstek a vytvořením abscesu v okolí nehtů. V polovině září chovatelé zjistili, že leží a nemůže se postavit. Takže zavolali na pomoc všebořické hasiče, kteří slonici pomohli zvednout na nohy.

„Zdravotní stav Kaly není úplně dobrý, problémy s končetinami stále trvají. Při pooperační rekonvalescenci začala více zatěžovat druhou přední nohu, a to vedlo ke zhoršení stavu této nohy. Probíhá intenzivní léčba.  Budoucí stav nelze předpovědět, protože situace se může měnit během každého dne. Je to záležitost dlouhodobá a je nutné počítat i s nejhorší variantou, že se nebude schopná pohybovat a zoo bude muset přistoupit k eutanazii,“ popisuje stav slonice mluvčí ústecké zoo Věra Vrabcová.

Obě slonice, Kala i Delhi, už pobývají i ve venkovním výběhu. Kala venku hodně odpočívá vleže na hromadě měkkého písku a nabírá síly. Ale i tak je budoucnost chovu slonů v Ústí nad Labem nejistá.

„Chov je podmíněn rozšířením stávajícího pavilonu a výstavbou nového pavilonu pro sloního samce. Navíc, Delhi nemůže v zoo zůstat samotná, buď by zoo musela získat jinou slonici, zvyklou na chov kontaktním způsobem, nebo by Delhi byla přesunuta do jiné zoo a chov v Ústí by zanikl. O stavbě chovatelského zařízení se hovoří již řadu let, problémem zůstává nedostatek financí, řeč je o částce minimálně 80 milionů Kč,“ dodává mluvčí Vrabcová.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*