Sociální situace na sídlišti Mojžíř se zhoršuje

Křtiny. Foto: Městská policie Ústí nad Labem
  •  

Stále víc sociálně slabých lidí se stěhuje na sídliště Mojžíř v Ústí nad Labem. Vedení tamní radnice za tím vidí obchod s chudobou ‒ nájemníci tam často platí ze sociálních dávek až dvojnásobně víc než je obvyklé nájemné. Na soužití s novými obyvateli si stěžují i starousedlíci, podle nich dělají na sídlišti nepořádek a jsou hluční.

Podle starostky neštěmického obvodu Yvety Tomkové se snaží slušní obyvatelé sídliště odstěhovat. Skoro čtvrtinu z více než 600 bytů podle ní vlastní obchodníci s chudobou.

„Lidé, kteří tady nežijí, v této lokalitě vlastní už 22 % bytů. Sledujeme to už dva roky. Ještě tak tři roky a dostaneme se na 50 %. Mají dvojnásobky nájemného, než my platíme za stejné byty a je to vyplácené plošně. A jak jsme k tomu dospěli? Udělali jsme na sídlišti průzkum ‒ vytipovali jsme 37 bytů… Například za 3+1 se tam za nájem a služby platí 12 000 korun…“ popisuje Tomková.

Podle mluvčí Úřadu práce České republiky Kateřiny Beránkové ale žadatelé o doplatek na bydlení nemusí vždy dostat požadovanou částku. „Důvodem ke snížení výše požadovaného doplatku na bydlení může být rozdíl mezi sjednanou výší nájemného v nájemní smlouvě a výše obvyklého nájemného v místě a čase,“ konkretizuje Beránková.

Jaká je konkrétní situace v Ústí nad Labem, to už ale mluvčí Úřadu práce ČR neřekla. Starostka Tomková vidí cestu ve vykupování bytů městy s podporou státu.

„Městské obvody by kontrolovaly skladbu a chování obyvatel a udržovaly by pořádek. Vím, že to jde, protože my máme také byty, kde žijí Romové, ale ti znají pravidla. Kdyby nám stát ty finanční prostředky poskytl, tak se mu to za několik let vrátí právě na těch doplatcích na bydlení,“ myslí si Tomková.

Možnosti výkupu soukromých bytů ze stejného důvodu prověřuje například město Bílina.

ČRO Sever/G. Hauptvogelová


  •  

1 komentář z Sociální situace na sídlišti Mojžíř se zhoršuje

  1. Bydlim v mojžiři od 2005 a nic se nedele klid jenom tedkon tam prisli ti predlicky cigany pretim tam bylo jenom par cigany klid a tedkon je tam hluk. Vikradavaji sklepy . .. vyhodte ty novych spatky do predlic odkat prisli

  2. Nezlobte se, ale nevěřím, že Vám tito obchodníci s chudobou dobrovolně prodají byty, z nichž mají bezpracný zisk. Většinou vlastní několik bytů, které koupili za směšné ceny právě za účelem snadného výdělku. O byty se nestarají, pouze „hrabou“ peníze. Ale to ostatně umí i vlastníci téměř všech pronajímaných bytů v Ústí. Málokdy se najde slušný pronajímatel. Stát by musel uzavřít kohoutek s financováním nepřizpůsobivých, což, jak již víme se nestane. Tito „lidé“ vědí, že když něco zničí dostanou náhradu, opět hrazenou státem. Mojžíř už nikdy nebude pěkným a klidným sídlištěm.

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*