Soud potrestal úředníky za neřešení pokut

  •  

Ústecký soud potrestal tři vedoucí úředníky odboru kontroly ústeckého magistrátu kvůli neřešení zhruba 1350 pokut za nezaplacené parkování z roku 2013. Rozsudek není pravomocný, všichni se na místě odvolali.

Nejvyšší trest dostala vedoucí oddělení přestupků v dopravě Marcela Rosenkrancová. Soud jí uložil jeden a půl roku, které podmíněně odložil na tři roky. Pět let nesmí působit ve vedoucí funkci. Josef Mansfeld, která vedl oddělení kamerových systémů, pak dostal jednoletý trest s dvouletým podmíněným odkladem a tři roku zákazu činnosti. Vedoucí odboru kontroly Jana Sokolová tříletý zákaz činnosti. Ani jeden se nechtěl k rozsudku vyjádřit.

Podle rozsudku Rosenkrancová a Mansfeld využili skutečnosti, že od městské policie dostávali záznamy o nezaplaceném parkování tak, že nebyly zaevidovány ve spisovém systému. Protože existovala kompetenční pochybnost a řešení bylo složité, odkládali je do bedny od banánů a nepřidělovali referentům k vyřízení. Spoléhali na to, že jelikož nejsou zaevidované, nikdo je nebude postrádat. Přestupky jsou tak promlčené.

soud urednici 2

Na případ přišla až mimořádná kontrola, která zjistila, že v evidenci schází mnoho případů řešených strážníky. Janě Sokolové soud neprokázal, že by o všem věděla, ale potrestal ji za to, že své podřízené dostatečně nekontrolovala a neřídila.

Soudce Pavel Kuděla uvedl, že nemohla obstát obhajoba, kdy úředníci poukazovali na velkou přetíženost odboru a tvrdili, že se snažili řešit jiné závažnější přestupky. „Takový postup zákon správním orgánům neumožňuje,“ řekl. Poukázal i na známou přetíženost ústeckého soudu, která podle něho nemůže znamenat, že by se soudci některými případy nezabývali. Podle něho úředníci měli za povinnost všechny případy zaevidovat a nějak vyřídit. A to i v případě, že by kvůli tomu byly jiné věci opožděné nebo promlčené.

Státní zástupce Marcelu Rosenkrancovou vinil i z toho, že zařídila odložení případu nesprávného parkování vozu vedoucího odboru dopravy magistrátu Dalibora Dařílka, který stál v zákazu vjezdu. Soudu se ale nepodařilo prokázat, že by věděla, komu automobil patří. Proto ji tohoto obvinění zprostil.

Všichni úředníci na ústeckém magistrátu stále působí. Protože jejich rozsudek není pravomocný, mohou ve svých funkcích nadále zůstat.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*