Soud vyhlásil referendum o hazardu v Ústí

  •  

V termínu komunálních voleb se v Ústí uskuteční i referendum o úplném zákazu hazardu ve městě. Rozhodl o tom ústecký krajský soud. Ústecký magistrát opakovaně proškrtal podpisy pod peticí, která referendum požadovala, a zastupitelé tak návrh na referendum vůbec neprojednali.  Město může proti rozsudku podat kasační stížnost.

„S radostí beru na vědomí rozhodnutí krajského soudu a jsem rád, že jsme dosáhli našeho cíle, na kterém jsme s naším týmem přes rok a půl intenzivně pracovali,“ řekl zástupce iniciativy Ústí bez hazardu Václav Pištora.

Aktivisté sesbírali ve dvou vlnách 10 271 podpisů. Podle magistrátu je jich platných pouze 7016. Důvodem k vyřazení jmen na podpisových arších bylo to, že lidé neměli trvalý pobyt na území města, nedosáhli 18 let nebo údaje byly nečitelné či neúplné. Podle sousu magistrát nedostatečně zdůvodnil vyřazení podpisů.

Podle vyhlášky, která v Ústí nad Labem platí od roku 2007, je provoz automatů a videoterminálů povolený na víc než stovce míst. Město má v posledních letech z hazardu až 70 milionů korun ročně.

Ústecká radnice už zpracovala návrh obecně závazné vyhlášky, která by měla hazard ve městě zakázat. Zastupitelé ji ale na zářijovém zasedání neschvalovali. Uložili pouze tajemníkovi magistrátu, aby zpracoval analýzu dopadu nulové tolerance na rozpočet města a městských obvodů. Podle zastupitelky Květoslavy Čelišové (KSČM) by o tak zásadní věci pro budoucnost města měli rozhodnout po volbách noví zastupitelé.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*