Srpnové Café Nobel bylo věnováno Antarktidě

Foto: Hynek Adámek
  •  

První Čech vkročil na půdu ledového kontinentu v roce 1929. Od té doby navštívila Antarktidu celá řada Čechů, především vědců. Jejich práce má v odborných kruzích velice dobrý zvuk. V úterý 16. srpna o tom v rámci Café Nobel na hvězdárně v Teplicích pohovořil geograf, publicista a fotograf Hynek Adámek.

Ve svém vyprávění prošel celou 85 let dlouhou historii české přítomnosti v Antarktidě. Prozradil, kdo byl Václav Vojtěch, první Čech v Antarktidě. Dozvíte se, kdy se na vědecké stanice v Antarktidě poprvé podívali naši vědci, a vydáme se s nimi i na jižní pól. Stranou pochopitelně nezůstaly ani současné aktivity našich polárníků na české výzkumné stanici, která stojí na antarktickém ostrově Jamese Rosse. Hynek Adámek pohovořil i o tom, jestli je největším ohrožením antarktických ledovců globální oteplování planety nebo spíše nekontrolovatelný nárůst turismu.

„Hynek Adámek je redaktorem National Geographic Česko,“ dodává koordinátor Café Nobel Frederik Velinský. „V roce 1994 se zúčastnil české expedice Živá Afrika do rovníkové a západní Afriky. O deset let později byl pak členem týmu, který v Antarktidě budoval již zmíněnou výzkumnou stanici Johanna Gregora Mendela. Jako publicista i fotograf je autorem nebo spoluautorem čtyř knih. To všechno, myslím, slibuje zajímavé povídání se spoustou pěkných obrázků,“ láká k povídání s Hynkem Adámkem Frederik Velinský.

UJEP Ústí nad Labem

 

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*