Studenti ústecké průmyslovky v Lotyšsku

  •  

Informační technologie jsou oblíbeným studijním oborem na Střední průmyslové škole v Ústí nad Labem. Aby žáci získali širší zkušenosti, zajistila jim škola praxi v Lotyšsku. A tamní firmy si kluky z „Resslovky“ nemohly vynachválit.

„Stáže Erasmus+ chystáme skoro každý rok. Dřív jsme jezdili do Německa Finska, teď máme projekt s cílovou destinací Lotyšsko. A protože je tato země na vysoké úrovni právě v oblasti informačních technologií, tak se pro nás stala ideálním cílem Riga. Žáci pracují na programování a zákaznických systémech u firem jako Introskip Plus či iFix. A víte, co mne nejvíce těší? Že Lotyši upřímně obdivují úroveň našich žáků vybraných na stáže a žasnou, kolik toho kluci už umí. To je totiž výborné hlavně v tom ohledu, že v Rize dostávají za úkol pokročilejší věci a daleko více se toho v praxi naučí,“ říká Jaroslav Mareš, ředitel ústecké Střední průmyslové školy.

Žáci mají podle slov ředitele o stáže enormní zájem, možnosti školy jsou ale omezené.

„Realizace zahraničních praxí není jednoduchá, škola nejdřív musí sama uspět s předloženým projektem. Žáci proto jedou do zahraničí tzv. za odměnu. Musí projít výběrovým řízením a snažit se uspět. Posíláme tak do Lotyšska jen ty žáky, kteří mají o obor skutečně zájem a jsou v něm dobří. Benefitem pro ně je i to, že se procvičí v angličtině přímo v pracovním prostředí. Taková zkušenost je při hledání zaměstnání k nezaplacení,“ doplňuje Mareš.

Stáže jsou přitom poskytovány zdarma. O financování cesty a pobytu se stará program Erasmus+, který je zřízen Evropskou komisí.

„Naši žáci mají trochu výhodu třeba před gymnazisty, protože tyto stáže mohou využít jen odborné školy. Chceme tím taky trochu motivovat žáky na základních školách, aby se zase vrátili zpět k technice. Má totiž skvělou budoucnost, je zajímavá a hlavně umožňuje zažít už během studia na střední škole praxi v zahraničí. Pro rodiče je pak určitě zajímavé, že praxi v hodnotě víc než 1000 Eur nemusí sami hradit,“ jmenuje klady projektu Mareš.

Ústecká střední škola v uplynulých měsících do Lotyšska vyslala už 16 žáků. „A dalších 16 jich ještě pojede,“ uzavírá Mareš s tím, že škola má aktuálně podánu další grantovou žádost a doufá, že bude moci svým žákům nabízet stáže v zahraničí i nadále.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*