Tajemný zápach z Čech řešila v Olbernhau německá ministryně životního prostředí

Hartmut Tanneberger z občanského sdružení Za čistý vzduch v Krušnohoří. Ukazuje, odkud smradlavý vzduch z Česka přichází. Foto: Pavel Polák/ČRo
  •  

Německé obce v Krušnohoří si už více než 10 let stěžují na zápach, který přichází z české kotliny. Řadě lidí způsobuje zdravotní potíže, jako jsou bolesti hlavy, nevolnost a v krajních případech i krvácení z nosu. Do města Olbernhau u českých hranic dnes přijela německá ministryně životního prostředí Barbara Hendricksová, aby se v místní restauraci setkala s občanskými sdruženími, která se s „českým zápachem“ nehodlají smířit.

Sál restaurace v Olbernhau je plný do posledního místa. Lidé vyprávějí, co je trápí.

Třiatřicetiletá Magda má dvouletého syna, který trpí zánětlivým onemocněním dýchacích cest. Když vane jihovýchodní vítr z Čech, jejímu synovi zpravidla oteče hrtan a začne se dusit. Vysvětluje si to znečištěním ovzduší.

Zdravotní potíže v Německu nikdo nezpochybňuje, ani spolková ministryně životního prostředí Barbara Hendricksová, která lidem v restauraci naslouchá.

„Stále nevíme, jaké látky způsobují zdravotní potíže. Je vyloučené, že za to může benzol nebo oxid siřičitý, protože jejich emise jsou na české straně v limitech. Také nevíme, jestli se jedná o jednu látku nebo směs více látek,“ říká ministryně.

Do Olbernhau přijel také Kurt Dědič, zástupce ředitele odboru ochrany ovzduší z českého ministerstva životního prostředí. Česká strana podle jeho slov tento problém v žádném případě nezlehčuje.

V Čechách si nikdo nestěžuje 

„Na české straně se stížnosti na podobné situace neobjevují, tudíž je pro nás obtížnější ty informace nějakým způsobem propojit. Ale snažíme se s německou stranou spolupracovat tak, abychom dokázali identifikovat látky, které tady ty pachové epizody způsobují,“ ujišťuje Dědič.

Další záhada k vyřešení – na zapáchající vzduch si stěžují jen německé obce. Potvrzuje to i Ivan Hrabal z České inspekce životního prostředí z Ústí nad Labem.

„My jsme i cíleně oslovili starosty obcí na české straně Krušných hor, to znamená Mníšku a Hory Svaté Kateřiny, a ti nepotvrdili, že by tuto zimu nějaký zápach někdy zaregistrovali,“ konstatuje Hrabal

Německo zaplatí měřiče u českých chemiček 

Německá strana je podle ministryně Hendricksové připravená zaplatit zařízení, kterými by se škodliviny měřily přímo u zdroje, tedy u chemiček pod českými Krušnými horami.

“Pokud by šlo o to, přimět petrochemické podniky v Česku, aby se mohlo měřit přímo u zdroje, jsem připravená – spolu se zemskou vládou v Sasku – uvolnit finance pro měřící zařízení, abychom se posunuli vpřed,” zdůrazňuje Hendricksová.

„Myslím si, že jsme se dnes posunuli vpřed. Ministryně nám slíbila podporu. A věřím, že tento problém vyřešíme spolu s českými kolegy,“ hodnotí optimisticky dnešní setkání dlouholetý organizátor peticí za čistý vzduch Hartmut Tanneberger.

Pavel Polák/ČRo


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*