Taktické cvičení simulovalo teroristický útok na osobní vlak

  •  

Výbuch vagónu, střelba, křik a pláč, přes osmdesát zraněných a mnoho dalších mrtvých! Na vlakovém nádraží v Chabařovicích proběhlo taktické cvičení složek IZS. Cvičení se zúčastnilo i pět německých posádek RZP ze Saska. Námětem letošního největšího taktického cvičení složek IZS byl teroristický útok na osobní vlak.

Úkol pro čtyři desítky zasahujících zdravotnických záchranářů, 150 figurantů z řad studentů UJEP a VOŠZ Ústí nad Labem. Činnost a řešení mimořádné události s hromadným postižením zdraví hodnotilo přes dvacet lektorů a komisařů Vzdělávacího a výcvikového centra ZZS ÚK.

„Cvičení se zúčastnilo sedm desítek policistů Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje. Na místo události nejprve dorazila prvosledová hlídka Policie ČR, která zjistila charakter a rozsah události, a po ní i policisté speciální pořádkové jednotky. Ti v první řadě zajistili místo události a bezpečný prostor pro další složky IZS a zakročili proti nebezpečnému pachateli. Na místo byla povolána také zásahová jednotka Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje k provedení zákroku proti nebezpečnému pachateli držícímu rukojmí. Úkolem dopravních policistů bylo v okolí místa mimořádné události regulovat dopravu a zajišťovat hladký průjezd vozidel záchranných složek do zdravotnických zařízení. Do akce byli zapojeni rovněž policisté z týmu pro poskytování psychologické pomoci obětem trestných činů a obětem mimořádných událostí,“ popisuje průběh krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková.

Cvičení se zúčastnili, stejně tak jako všech zásahů na železnici, drážní hasiči SŽDC. Po nahlášení bezpečné zóny v místě nehody převzali vedení zásahu a zkratovali trakční vedení. Provedli prvotní průzkum a třídili zraněné osoby a předávali je zdravotnickým záchranářům.

„Požární jednotky setrvaly v bezpečné zóně a velitel jednotek HZS navázal kontakt s velitelem zásahu Policie ČR. Na výzvu velitele zásahu začaly jednotky poskytovat pomoc raněným osobám v zajištěném prostoru. Hasiči provedli prvotní třídění zraněných metodou START a evakuaci zraněných do místa poskytnutí první pomoci Zdravotnickou záchrannou službou. V některých případech hasiči zraněné osoby z vraku vagónu vyprošťovali pomocí techniky. Ve štábu zastupoval HZS ÚK velitel jednotky do příjezdu řídícího důstojníka. Po ukončení amokového stavu velitel jednotek požární ochrany přebral velení a stal se velitelem celého zásahu – likvidace požáru až do ukončení akce. Cvičení se zúčastnila jednotka HZS ÚK ze stanice Ústí nad Labem, podniková jednotka HZSP SŽDC, dobrovolné jednotky z Chabařovic, Chlumce, Krupky – Bohosudova, Telnice a psycholožka HZS ÚK,“ doplňuje mluvčí hasičů Lukáš Marvan.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*