TIP NA SOBOTU: Den přátel zoo a Světový den zvířat

  •  

V sobotu 6. října se v různých českých a slovenských zoo uskuteční oslava Světového dne zvířat. Ten souvisí s datem 4. 10., které se připomíná jako den narození svatého Františka z Assisi proslulého svou láskou ke všemu živému, v České republice se slaví od roku 1994.

V ústecké zoologické zahradě je to i příležitost poděkovat všem sponzorům, patronům, adoptivním rodičům a dalším partnerům, kteří podporují zvířata v zoo a přispívají svými financemi na jejich chov.

„V naší zoo jsme spojili oslavy tohoto mezinárodního svátku se Dnem přátel zoo již v roce 2002, neboť nám toto propojení přišlo nanejvýš vhodné. Letos budeme představovat nový druh – tučňáky brýlové v jejich upravené expozici a zaměříme se na významné výročí 110 let od založení Lumpeparku, které v letošním roce slavíme,“ vzpomíná tisková mluvčí zoo Věra Vrabcová.

„Na tuto akci jsou zváni všichni adoptivní rodiče, kteří uzavřeli adopci v posledních 12 měsících. Za toto období to je 125 smluvních partnerů, kteří přispěli částkou 565 000 Kč. K nejoblíbenějším zvířatům patří menší šelmy či primáti, tropické žabky, sovy, papoušci, plazi. Další cílovou skupinou jsou patroni našich zvířat, což je projekt fungující od roku 2011. Zatímco adoptivní rodiče přispívají přesně danou částkou na krmení zvířete, patroni mohou podpořit oblíbené zvíře libovolnou částkou dle svého rozhodnutí, minimum je 1 000 Kč. Nejoblíbenějšími zvířaty jsou sloni, následují orangutani, surikaty a tučňáci. Zatímco v roce 2011 jsme měli celkem 17 patronů, za posledních 12 měsíců jich bylo již 34 s částkou 66 000 Kč,“ vysvětluje Petra Siládi, která má tyto projekty na starosti. „Mezi naše nejvytrvalejší mecenáše patří pan Jůza, který první adopci (rysa irkutského) uzavřel v roce 1994. Momentálně přispívá na lamu krotkou a pony shettlandského,“ doplňuje Petra Siládi.

„Druhé části se programu mohou zúčastnit i běžní návštěvníci zoo. Začíná v 14:00 hodin u restaurace Koliba poděkováním všem příznivcům zoo včetně předávání certifikátů za dlouhodobou podporu či velkoformátových fotografií za dražší zvířata. Jejich autorem je fotograf divočiny Petr Slavík, který má k naší zoo vřelý vztah. Všem adoptivním rodičům předá originální fotografii osobně,“ sděluje Věra Vrabcová. Program pak pokračuje představením Orangutálního dividla (začátek cca 14:20-14:30 hodin), na závěr se diváci přesunou k Minivětruši, kde proběhnou v 15:15 hodin letové ukázky dravých ptáků a sov (první představení již v 13:15 hodin).

„Během celého víkendu mohou návštěvníci naposledy v letošním roce shlédnout další předváděcí akce a setkání u zvířat, např. medový strom či komentované krmení lvů a surikat. U orangutanů proběhne nabídka potravy formou prvků enrichmentu (10:15 hodin) slavnostněji než jindy, neboť orangutan Ferda oslaví své 49. narozeniny,“ říká vedoucí návštěvnického servisu Andrea Balejová.

V říjnu, který je zároveň tzv. přechodnou sezónou, bude probíhat ještě krmení tuleňů (víkendy), enrichment u orangutanů (denně), setkání u tučňáků (denně), cvičení slonů (denně, za příznivého počasí a zdravotního stavu) a krmení piraň (sobota). Zoo je otevřena od 9:00 do 17:00 hodin a návštěvníci platí snížené vstupné, tj. 110 Kč dospělí a 55 Kč děti.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*