TIP NA VÍKEND: Vraťte se do roku 1918 a oslavte výročí republiky

  •  

Pátek a celý nadcházející víkend bude areál Zahrady Čech v Litoměřicích patřit hlavním oslavám letošního 100. výročí od založení Československého státu v Ústeckém kraji.

V pátek bude výstaviště otevřené zejména pro děti ze škol našeho kraje. Veřejnosti bude výstaviště k dispozici v sobotu a neděli v době od 10 do 17 hodin. Program je po oba víkendové dny opravdu bohatý a vstup pro všechny zdarma.

V pavilonu A uvidíte život tehdejší doby. Chybět nebude nejvýznamnější osobnost První republiky, první československý prezident T. G. Masaryk ve své kanceláři. Budete se s ním moci vyfotografovat, prohlédnout si, jaký denní program pan prezident měl a co musel například řešit. Chybět nebudou dva pokoje, které ukáží, jak velký rozdíl byl v roce 1918 mezi vysokou a nízkou třídou. Uvidíte, jak se tehdy slavily Vánoce, a zdobil vánoční stromek.

Pavilonu B představuje prvorepublikovou nemocnici. Spatříte tu nemocniční pokoj, lékařský pokoj a ordinaci. A chybět nebude ani dobový blázinec či pohřební služba. Expozice vám ukáže instrumenty a pomůcky tehdejší doby.

Sportu je zasvěcen pavilon D. Vyzkoušíte si sporty, kterým se lidé tehdy věnovali. Například ve starém ringu box, na žíněnkách judo, osaháte si staré ski či tenisové rakety.

Pavilon G je věnován vědění a najdete zde putovní výstavu Rok 1918 na Ústecku. Pavilonu NS vás přenese do školních let našich prarodičů. Zde uvidíte typickou třídu té doby, vybavenou, učebnicemi i školními pomůckami. Profesor se studenty vás vtáhnou do vyučování základním předmětů. Chybět nebude zkoušení a známkování. Před pavilonem NS se bude na dobovém pódiu odehrávat i hlavní slavnostní ceremoniál a další zajímavý program.

V pavilonu T zažijete biograf, kde se budou promítat filmy o první republice nebo němou grotesku. Zažijete tu ale i divadelní představení nebo kabaret.

Návštěva pavilonu H, vás uspokojí po chuťové stránce. Zde na vás čeká prvorepubliková restaurace, která nabídne historické menu podle původních či tradičních receptur. K ochutnání bude předkrm, polévka, hlavní chod i dezert a jídlo budete moci spláchnout pivem či nealko nápojem v limitovaných edicích. Poté přejděte do prvorepublikové kavárny. Ochutnáte výtečnou kávu a speciálně připravené čokoládové lanýže “První republiky“.

V pavilonu H dále mohou pánové nahlédnout do pánského klubu, kde je pobaví dámy lehkých mravů a poradí jim při partičce mariáše nebo při hře králů. Zahrát si můžete kulečník a k degustaci je připravena whisky, pálenka, rum, víno či šampaňské. Pro dámy zde nebude chybět módní salon, s molem a módními přehlídkami, s prvorepublikovými trendy. Uvidíte, co se tehdy nosilo, jak se dámy česaly a jak se líčily.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*