Tokhi: V Zámecké jsme probubnovali hodně večerů

  •  

Talentovaný a sympatický hudebník Tokhi, který se narodil v Teplicích, se nenudí. Bubnuje, hraje s kapelou, natočil CD, ale pořádá také různé workshopy a chystá se na podzimní koncert v pražské Lucerně.

Odkdy se věnujete hudbě?

Hudbě se věnuji vlastně od dětství. Rozhodně to nabralo úplně jiný směr, než jsem si dokázal kdy představit, ale vlastně jsem v to doufal. Chodil jsem na základku s rozšířenou hudební výukou, pak i do ZUŠky, hrál na kytaru, piano, flétnu. Nakonec to vyhrály bubny a perkuse. Táta je pro-fesionální hudebník, maminka měla k hudbě také vždy velmi blízko.

Jste přední český perkusista, co si pod tím máme představit?

Perkuse jsou bicí nástroje. Původně to bylo označení pro veškeré bicí, následně se začala rozlišovat třeba klasická bicí souprava a ostatní perkuse. Jsou to různé nástroje, někdy i melodické, jako marimba, balafon nebo handpan – já se ale nejvíce věnuji původním bubnům z celého světa. Nejvíc mě baví bubny z Brazílie a nástroje typické pro sambu, dále pak třeba africké djembe nebo cajon a afrokubánské nástroje…

Co na to říkali doma? Nebyli proti takovému zaměstnání? Nechtěli, abyste dělal něco „solidnějšího“?

Naši mě v muzice podporovali, což je asi zřejmé i z první odpovědi. Rozhodně mi fandili víc, než když jsem třeba chtěl hrát fotbal.

A čemu všemu se vlastně věnujete?

Na to tady asi nemám úplně prostor. Nejvíc práce máme se svým vlastním projektem Groove Army. Hrajeme klasicky na festivalech, ale i v průvodech, na otevíračkách, různých VIP akcích, byli jsme i jediný oficiální doprovodný program po celou dobu mistrovství světa v hokeji v Praze. Jsme například i partnery české fotbalové reprezentace atd.

Dále děláme workshopy a semináře, učíme bubnovat děti ve školách, stejně tak jako manažery v nadnárodním korporátu, v rámci team buldingu. Není pro nás problém někam navézt třeba 1000 bubnů a celý event dirigovat, aby to pořád dávalo smysl. Poslední dobou jsem chtěl jít blíže k podstatě a zajímám se i o sound healing – terapii zvukem a vibracemi, pracuji s tibetskými mísami nebo obřím gongem. A v neposlední řadě stále působím jako perkusista, natáčím desky, DVD, jezdím koncerty nebo hostuji kapelám, které mají zájem.

Hrál jste s Karlem Gottem, Pavlem Šporclem a mnoha dalšími známými kolegy. Jaké to bylo?

Těch umělců je mnoho a moc si toho vážím. Namátkou Jana Koubková, Vlasta Redl, Ilo-na Csáková, Laura a její tygři, UDG, Shahab Tolouie, Feng Yun Song, Karel Gott nebo třeba Ondřej Ruml.

Letos jste natočil „zlomové“ CD? V čem je „zlomové“?

CD, na kterých je slyšet moje práce, vychází v průběhu roku většinou několik, ale je pravda, že letos to byla první autorská deska právě mého projektu Groove Army. Je to tedy album, kde nejsem hostem, ale které jsme celé natáčeli, produkovali a vyráběli sami. Byl to pro nás obrovský milník a veliká škola. Jsou tam jen autorské skladby, které hrajeme na koncertech našeho nového projektu: Groove Army: Royal Squad. Deska se jmenuje Enter the G.A.R.S. – první písmena Groove Army: Royal Squad a je dostupná na všech online platformách a samozřejmě i jako fyzický nosič.

Původem jste z Teplic, žijete zde stále?

Bohužel ne. Mám Teplice rád, ale kvůli učitelům na bubny jsem se začal přesouvat do Prahy v podstatě už před maturitou. Celá moje práce je koncentrovaná v hlavním městě, prostě to tu nejvíc žije a je tu nejvíc možností. Ale hrajeme samozřejmě po celém světě.

Líbí se vám Teplice, máte zde oblíbená místa?

Velmi. Bydlel jsem kousek od Šanovského parku, mám tam oblíbenou čajovnu, vzpomínám i na Zámeckou zahradu, kde jsme v začátcích probubnovali několik večerů.

Něco ze soukromí … jste zadaný, nebo už dokonce máte rodinu?

Nejsem, nemám.

Fanoušci vás znají pod jménem Tokhi, jaké je vaše civilní jméno, prozradíte?

Ne, vlastní jméno nenapíšu nikomu.

Je ve vaší hudební kariéře něco, co berete jako vrchol, významný úspěch?

Takových momentů je několik, jsem za všechny nesmírně vděčný. Může to být právě to odehrané mistrovství světa v hokeji, koncerty v USA nebo Číně a Indii. Nebo to, že jsem mezinárodním firemním hráčem firmy, která vyrábí činely, bubny a perkuse. To znamená, že nás podporují vybavením a prezentují ve světě. Letos jsme odehráli třeba první oficiální Meinl Percussion Festival v Německu, jako jediní čeští zástupci. A pak samozřejmě natočená DVD s kapelami a hudebníky, jako jsou Marek Ztracený, Support Lesbiens, Pavel Šporcl, Imodium, UDG a další. Teď tedy i naše deska.

Na čem v současné době pracujete?

Na podzim nás čeká vlastní koncert v pražské Lucerně, takže intenzivně ladíme program a celou show po technické stránce, do toho ještě jezdíme klasicky koncerty a akce po festivalech.

Kde vás v současné době mohou fanoušci vidět?

Je toho docela hodně, doporučil bych sledovat naše facebookové stránky Tokhi & the Groove Army a samozřejmě lajkovat, stejně tak i instagram :-).


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*