Trmice se dohodly s lihovarem

  •  

Vlastník trmického lihovaru Liberta Energy je o krok dále, aby mohl továrnu na biolíh přebudovat a spustit ve zkušebním provozu.


Město Trmice se společností uzavřelo smlouvu o spolupráci a končí tak dlouhé dohady. Dokument řeší požadavky obyvatel Trmic vůči provozovateli lihovaru. „Smlouva je výsledkem dlouhých jednání. Obyvatelům Trmic poskytuje záruky v případě, že by se při provozu lihovaru objevily nějaké problémy. Nejde jen o zápach, ale například i o hluk,“ uvedla trmická starostka Jana Oubrechtová. Smlouvu na mimořádném zasedání schválili trmičtí zastupitelé. Město ji zveřejní na svých internetových stránkách.

Dohoda řeší, jak bude Liberta Energy v případě nějakých problémů postupovat. V nejcitlivější otázce zápachu se společnost zavázala, že pokud by výroba obyvatele obtěžovala, bude instalovat nápravná opatření a zároveň městu platit dobrovolnou pokutu. Za každý nový případ se sankce automaticky zvyšuje.

Město stáhne odvolání vůči územnímu rozhodnutí, které se týká rekonstrukce lihovaru. „Všechny námitky, které jsme měli, jsou vyřešené ve smlouvě,“ vysvětlila starostka Oubrechtová. Rozhodnutí vydal před několika týdny ústecký stavební úřad.

Liberta Energy se také zavázala městu poskytovat příspěvek na opravu a údržbu silnic. Peníze bude město využívat především na opravy, případně na vybudování objízdné komunikace, kterou budou používat automobily mířící do lihovaru.

Lihovar ve zkušebním provozu fungoval před několika lety a obyvatele trápil nepříjemným zápachem. Jeho vlastník skončil v insolvenci. Provoz koupila Liberta Energy a slíbila ho zásadním způsobem předělat a všechny problémy vyřešit.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*