Trmičtí školáci mají výstavu o holocaustu

  •  

V ústeckém Hraničáři od úterního večera představují děti ze ZŠ Trmice výsledky projektu Zmizelí Langweilovi. Výstava potrvá do 12. února.

Na projektu žáci pracovali dva roky a zmapovali při něm minulost židovské rodiny Langweilů, které patřila například známá továrna na knoflíky Butonia. Velkou část rodiny nacisté během války zabili ve vyhlazovacích táborech. Trmické děti po archivech a z různých dokumentů či vzpomínek mapovaly jejich osudy.

K práci na projektu je před několika lety přinutily pochody neonacistů Trmicemi. A krabice s fotografiemi a osm desítek dopisů, které se jim dostaly do rukou.

Během vernisáže v Hraničáři žáci představili i dva své filmy. Animovaný snímek o holocaustu Klíč života, který získal na mezinárodní přehlídce audiovizuální tvorby dětí a mládeže do 26 let Animánie v Plzni v listopadu 2015 ve své kategorii MIDI stop-motion cenu poroty. Druhý, nazvaný Nejdražší Helenko, spolu kombinuje úryvky z nalezených dopisů a nařízení protižidovských vyhlášek platných za nacistické okupace.

K projektu školáci nově spustili i internetové stránky www.zmizelilangweilovi.zstrmice.cz.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*