Uprchlíci z Iráku v Ústí znovu požádali o azyl

Iráčtí uprchlíci u hotelu Bohemia Foto: ČRO Sever/L. Valášková
  •  

Skupina šestnácti křesťanských uprchlíků z Iráku, které policie zadržela na cestě do Německa, znovu požádala o azyl v Česku. Budou převezeni do zařízení v Zastávce u Brna. Policie také propustila dva řidiče, kteří křesťanské uprchlíky z Iráku vezli do Německa.

„Cizinci opětovně požádali o azyl v České republice. Bude opětovně zahájeno azylové řízení a cizinci budou převezeni do pobytového zařízení v Zastávce u Brna,“ potvrdila krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Skupinu, která jela v mikrobusu brněnského dopravce, zastavili policisté včera na dálnici D8 zhruba 8 kilometrů od německých hranic. Uprchlíci si ve středu vyzvedli pasy na ministerstvu vnitra a včera zažádali o ukončení statusu azylantů. Policistům po zadržení přiznali, že chtěli vycestovat do Německa. Poté strávili noc v hotelu v centru Ústí nad Labem, odkud je ráno policisté převezli na služebnu k výslechu.

Řidiče, kteří Iráčany vezli, policie podezřívá z převaděčství. „V případě řidičů byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice,“ doplnila Hyšplerová. Oba muže policie po výslechu propustila.

Iráčanům s cestou do Česka pomohl Nadační fond Generace 21. Ten přivezl celkem 89 křesťanských uprchlíků. Z nich jako první odjelo 25 lidí z Okrouhlíku u Jihlavy do Německa. Německé úřady chtějí 20 z nich vrátit do Česka, zbylá pětičlenná rodina se vracet nebude, protože otec již v Německu dostal azyl. Před týdnem pak odletěla zpět do vlasti osmičlenná rodina z Brna. Důvodem byl stesk po domově.

O zbývajících 40 uprchlíků, kteří pobývají v Praze a Soběšovicích na Frýdecko-Místecku, se chce Nadační fondu Generace 21 dál starat minimálně po celý první rok jejich pobytu v Česku. Podle Slezské diakonie, která se stará o uprchlíky v Moravskoslezském kraji, se v regionu zatím problém nevyskytl. Uprchlíci by se měli příští týden stěhovat do bytů.

Skupina žijící v Praze podle dřívějších informací Armády spásy, která jim v metropoli pomáhala s ubytováním, další stěhování neplánuje. Původně chtěl fond do ČR převést přes 150 lidí. Vláda však v reakci na odmítání azylu ze strany Iráčanů před týdnem program na přesídlení uprchlíků zrušila.

ČRO Sever/G. Hauptvogelová

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*