Ústečané od května ušetří data, ve vozech MHD bude wifi

  •  

Jen několik týdnů dělí cestující ústeckou městskou dopravou od chvíle připojení k internetu bez nutnosti kupovat datové balíčky k mobilnímu volání. Vedení města pověřilo Dopravní podnik zavedením služby připojení při jízdě v autobusech a trolejbusech a také na vybraných zastávkách MHD a uvolnilo finanční prostředky na realizaci služby.

Nejpozději prvního června vyjede na běžné linky dvacet autobusů a dvacet trolejbusů s instalovaným wifi zařízením. Připojení k síti wifi bude možné i na šestnácti tzv. inteligentních zastávkách po městě. Čtyři „chytré“ zastávky budou na Mírovém náměstí, čtyři u Hraničáře, tři u Severočeského divadla, dvě v Revoluční ulici, dvě u Hlavního nádraží a jedna v ulici Malá Hradební.

„Přestože nám někteří lidé službu wifi pro občany v městské dopravě vymlouvali a označovali ji jako zbytečnou, rozhodli jsme se už neotálet a plně navázat na pilotní projekt z roku 2012,“ uvedla primátorka města Věra Nechybová (ÚFO). Ta novou službu pokládá za jeden z dílů mozaiky postupného zavádění chytrých technologií do správy města a servisu občanům.

Dodavatelem a správcem technologie je společnost Mobilboard s.r.o.  a náklady na pořízení 56 zařízení wifi včetně hardware a instalace činí 850 tisíc korun bez daně. Roční provozní náklady na SIM karty jsou pak více než 200 tisíc korun a on-line dohled pro správu aplikace wifi více než 80 tisíc korun.

„Nacházíme rezervy v městském hospodaření a daří se nám snižovat ceny dodavatelů transparentním soutěžením, a tak můžeme investovat i do takovéto služby občanům,“ řekla Věra Nechybová.

Služba wifi by měla pokrývat všechny linky MHD v provozu. „Vozidla s wifi se mohou objevit na jakékoli lince autobusy a trolejbusy budou viditelně označeny nápisem free wifi“, uvedl náměstek primátorky Pavel Dufek (UFO).

Wifi připojení mohli využívat cestující již od roku 2012, ale jen ve dvou vozech, v autobusu č. 27 a trolejbusu č. 569. Šlo o pilotní službu v rámci projektu CIVITAS. Náklady na pořízení hardwaru byly v režii města a Dopravní podnik hradil náklady spojené s provozem. Nový wifi bude umožňovat i nastavení spotřeby dat, aby nedošlo ke zpomalování přenosů nebo výpadkům sítě.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*