Ústecká bigbítová legenda oslaví 51 let na scéně

Zdroj: archiv Bonifanti
  •  

Ústecká bigbítová legenda skupina Bonifanti oslaví letos v Národním domě neuvěřitelných 51 let na scéně. Slavnostní koncert s mnoha hosty si zájemci mohou užít 28. listopadu od 20:00 hodin.

Skupinu v říjnu 1964 založili Ivan Dostál a Vladimír Kettner a u jejího zrodu stál Zbyněk Jelínek. Jejich nejslavnější éra začíná 27. října 1965 v pořadu Spirála – což byl nejpopulárnější bigbeatový pořad v 60. letech v Ústí a okolí. Počáteční repertoár byl složen pouze z instrumentálních skladeb, většinou převzatých z repertoáru skupiny Shadows a doplněn o vlastní skladby.

V roce 1967 skupina poprvé odjíždí hrát do Jugoslávie na ostrov Šolta. Od ryze instrumentálního k plně vokálnímu. Zvláště silně Bonifanty zasáhlo hnutí flower-power a s tím i vokální tvorba tohoto období. Zlom nastává v listopadu 1969, kdy Ivan Dostál na koncertě v Děčíně se souhlasem skupiny vyzve k odchodu domů ruská vojska.

V době nastupující normalizace se někteří lidé snaží zachránit si kůži tím, že skupinu udají. Zřizovatel skupiny okamžitě žádá o zrušení povolení k vystupování a požaduje rychlé vrácení jím zapůjčené aparatury. Následoval oficiální zákaz vystupování a policejní vyšetřování. Po roce se skupina v pozměněné sestavě vrací pod názvem Ad libitum zpátky. V roce 1978 se kapela konečně vrací ke svému původnímu názvu a mění sestavu. Bonifanti se opět přiklánějí k náročnějšímu repertoáru.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*