Ústecká jatka přišla o střechu. Nad dalším osudem visí otazník

Foto: Muzeum města ÚnL
  •  

Srdce unikátního areálu z roku 1928 přišlo kompletně o střechu a nad jeho dalším osudem visí otazník. Majiteli se pro porážkovou halu dlouhodobě nedařilo najít využití. Podle zástupce vlastníka nemovitosti firmy Travospol byla střecha v havarijním stavu a náklady na rekonstrukci příliš vysoké. Konstrukce krovu staticky narušená a podle posudku ohrožovala okolí pádem.

Co bude následovat, jasné zatím není. Ve hře je zakonzervování odhalené koruny zdí oplechováním nebo snesení svrchního patra a zastřešení torza jednoduchou střechou. Druhá varianta by znamenala zničení architektonické i historické hodnoty porážkové haly. Ta byla podle muzejníků postavená ve stylu tradicionalistické moderny s obřím obloukovým oknem táhnoucím se přes všechna patra až do štítu. Hodnotná je i plastická výzdoba fasády, které dominují dva mohutní býci s andílky a ve štítu dva reprezentanti jateční drůbeže, z nichž se dochovala už jen plastika kohouta. V krajním případě, kdyby hrozila demolice dalších konstrukcí, bude muzeum usilovat o záchranu alespoň těchto uměleckých děl.

Jatka v Předlicích byla v provozu až do konce 20. století. Naposledy tu produkci masných výrobků zajišťovala firma Procházka roudnického podnikatele Pavla Eliase


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*