Ústecká nemocnice chce zřídit kardiochirurgii

ilustr. obr.
  •  

Krajská zdravotní chce, aby v ústecké Masarykově nemocnici vzniklo klasické kardiologické pracoviště s kardiochirurgií. Představenstvo se proto rozhodlo požádat ministerstvo zdravotnictví o statut Centrum komplexní kardiovaskulární péče.

„V ústecké Masarykově nemocnici úspěšně funguje kardiologická klinika, ale chybí zde kardiochirurgické pracoviště. Tým z naší kliniky provádí na špičkové úrovni téměř všechny perkutánní operace. Intervenční kardiologii je určitě nutné kardiochirurgií doplnit. Na rozdíl od zbytku republiky není kardiochirurgické pracoviště na území Ústeckého kraje, ani na území sousedních krajů Libereckého a Karlovarského. Proto jsme k rukám ministra zdravotnictví podali iniciální žádost o rozšíření statusu na Centrum komplexní kardiovaskulární péče a zahájili přípravné práce na realizaci projektu na vybudování kardiochirurgie a nejen s ní související rozvoj operačních sálů,“ řekl předseda představenstva KZ Jiří Novák.

Podle přednosty kardiologické kliniky Pavla Červinky je v Ústí jediné centrum v republice, které nemá kardiochirurgii, ale dělá téměř veškeré perkutánní výkony. „Máme oddělení  intervenčníkardiologie, kde provádíme operační zákroky na srdci šetrnou metodou přes tepny, třeba v třísle nebo na zápěstí. Občas se stane, že někteří nemocní, kteří vyžadují operaci opravdu  akutně, do Prahy nedojedou. Kdyby tady byla kardiochirurgie, každý rok by zbytečně nezemřelo pět až deset pacientů z Ústeckého kraje,“ uvedl Červinka.

Pro kardiochirurgii budou potřeba dva operační sály, jednotka intenzivní péče a zhruba 20 lůžek pro pacienty. Na tři předpokládaná místa kardiochirurgů prý zájemci jsou.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*