Ústecká univerzita a Akademie věd uvádí „Týden vědy a techniky“

  •  

Několikadenní oslava vědy a techniky (5.–11. 11. 2018) probíhá na ústecké univerzitě pod záštitou Akademie věd ČR. Je další příležitostí vytáhnout Ústečany z obývacích pokojů, od televizí a tabletů, a předhodit jim kouzlo vědy, tajemství nepoznaného i fascinujícího.

Týden vědy a techniky je samozřejmě prvotně cílen na středoškoláky. To však neznamená, že musí přijít pouze v rámci školní návštěvy. Vítáni jsou rodiče i prarodiče, kteří přivedou své děti a společně nahlédnou, jak se dělá věda. Podobné zážitky mohou mnohdy zásadně ovlivnit směřování mladých lidí v jejich budoucím životě. Naším hostem je každý, od odborníka po laika, koho náš program jakkoliv zaujme.

„Pro setkání s vědou je vždycky vhodná příležitost,“ říká hlavní organizátorka akce na UJEP Bc. Michaela Hnidová. „Univerzita připravila zajímavý program, který představí vědu z mnoha úhlů pohledu. Ukážeme, jak se vědecky pracuje s těmi nejmodernějšími technikami, vědecky se ponoříme do fascinujícího fenoménu světla, fyzici si pohrají se zářením, plazmatem, mrazem a tlakem, a biologové si vymění aktuální údaje o rakovině a transplantacích,“ doplňuje Míša.

Fakulta sociálně ekonomická připravila Vědecký jarmark, který se zásadně zaměří na ukázky, jak využít teoretické poznatky v každodenní praxi. Napomůže tomu i přednáška Ing. Lucie Povolné na téma Marketing vědy. O čem bude řeč?
„Vědci platí za podivíny, kteří neradi hovoří o své práci se svým okolím. Pokud ano, mluví tak, že jim málokdo porozumí. Jak ale výsledky vědeckého bádání představit široké veřejnosti?“ říká Ing. Lucie Povolná, odborná asistentka katedry ekonomie a managementu FSE.

Mgr. Petr Karlíček, Ph.D., z filozofické fakulty jistě vyvrátí názor, že věda je o nudném bádání. Jeho přednáška o polické karikatuře a satiře v letech 1933–1953 totiž rozhodně není nudná a mimochodem osvětlí, že jeden z nejvýznamnějších evropských karikaturistů, Hanns Erich Köhlera, pochází z našeho regionu.

Vedle těchto akcí budou v průběhu Týdne vědy a techniky organizovány komentované prohlídky Vědecké knihovny UJEP či laboratoří fakulty strojního inženýrství.

Dejte vědě šanci a nebojte se „rande naslepo“. Můžete získat mnoho obohacujícího na celý život!

Více na: https://www.facebook.com/events/295202361088981/


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*