Ústecká zoo odchovala malého supa

  •  

Opravdu výjimečný odchov evropského významu, mládě supa himálajského, se podařil v ústecké zoologické zahradě. Pár ptáků je zde od roku 2003, přičemž první pokus o hnízdění proběhl v roce 2007.

Samice snášela vejce pravidelně každý rok, ale až v letošním roce bylo hnízdění završeno úspěchem. „V minulých letech jsme se potýkali s problémy během sezení, buď samec či samice při střídání vejce rozbili nebo nastaly problémy během poslední fáze inkubace a mládě se nevyklubalo,“ popisala vedoucí zoologického oddělení Petra Padalíková. „V letošním roce jsme první vejce snesené 6. března odvezli do ZOO Liberec, ve které mají naši kolegové největší zkušenosti s chovem dravých ptáků. Vejce bylo umístěno do líhně a po příchodu na svět bylo mládě podloženo pod náhradní matku, osvědčenou samici supa hnědého, aby odchov probíhal bez asistence člověka. Naše samice snesla 2. dubna další vejce, na kterém střídavě seděli oba rodiče a které jsme pečlivě sledovali a průběžně vážili. Ke konci inkubace (46. den) jsme zjistili, že hmotnost se snižuje pomaleji než je standardní, proto jsme vejce umístili do líhně s každodenním dozorem,“ dodala.

Mládě se klubalo plné tři dny a skořápky se zcela zbavilo 29. května. „Ihned jsme je zvážili, mělo 199 g, bylo téměř holé, ale oči mělo otevřené a dobře reagovalo. Hned druhý den jsme je začali opatrně krmit kousky myších holátek namáčenými v Pancreolanu (kvůli lepšímu trávení) a dávku jsme rozdělili na pět přídělů za den. Zároveň jsme při každém krmení kontrolovali, zda má prázdné volátko, aby nedocházelo ke kvašení potravy. Pokaždé jsme je zvážili a zapisovali denní přírůstky,“ řekla chovatelka Andrea Gruntová.

Devátý den bylo mládě přestěhováno do samostatné místnosti přepažené tmavou látkou, aby nedocházelo k žádnému kontaktu s člověkem. „Vytvořili jsme mu hnízdo podobné jako v přírodě, z klacíků, mechu a peří, vedle něj se na monitoru promítají záběry rodičů na skutečném hnízdě, akustickou kulisu tvoří zvuky z přírody a celý prostor je monitorován průmyslovou kamerou s přenosem do manipulační místnosti chovatelů. Co je však nejdůležitější, že krmení probíhá pomocí makety supí hlavy, takže lidský faktor je z odchovu zcela vyloučen,“ uvedla Andrea Gruntová. „Četnost krmení byla postupně snižována, dnes již mládě dostává potravu 2x denně, myší holátka vystřídaly drobnější myšky a malí potkani. Je také pravidelně sledována hmotnost, při posledním vážení v sobotu 9. července se ručička ustálila na hodnotě 4,5 kg. Mládě se již ozývá, hraje si s klacíky či peřím, reaguje na atrapu a po každém krmení se spolu s matkou kontaktují a probírají,“ dodala.

Kromě ústecké zoo chová tento druh v ČR ještě ZOO Lešná, ale ta má tři samce. „Tento odchov je podle získaných údajů v naší republice historicky první, ale stejně tak je vzácností i v  zoologických zahradách Evropy. Podle údajů www.isis.org se v posledních 12 měsících vylíhlo pouze jedno mládě v jedné francouzské zoo. Celkem chová tento druh v Evropě 16 institucí v počtu 43 zvířat, z toho 23 samců, 14 samic a 6 jedinců neurčeného pohlaví,“ řekla tisková mluvčí Věra Vrabcová.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*