Ústecká zoo se raduje z malého mravenečníka

Foto: Radka Ševcovicová
  •  

Novým přírůstkem v ústecké zoo je mravenečník čtyřprstý. V zoo byl chovný pár představen na loňském zahájení sezóny. Tento druh obývá společnou expozici s pásovcem kulovitým a chvostany bělolícími v pavilonu Exotária. Přestože zoo koncem loňského roku přišla o samce, nyní se může radovat z nového přírůstku.

„Mládě se narodilo 30. března v ranních hodinách, samice se už od začátku vzorně o mládě starala, a to tak velmi dobře prospívá. Porodní hmotnost činila 306 g. Mládě pravidelně vážíme a kontrolujeme,“ říká chovatelka Radka Ševcovicová. Samice s mládětem se zatím zdržuje v boudě. V další fázi bude možné pozorovat typické chování, kdy matka bude vozit mládě na svém ocase. „Zatím jsme toto chování zaznamenali pouze jednou v nočních hodinách, kdy matka s mládětem na ocase absolvovala dvouminutovou procházku po expozici,“ doplnila chovatelka.

V ústecké zoo jsou chována zvířata, jejichž předci pocházejí z Peru a nemají pro mravenečníky obvyklou černě zbarvenou skvrnu v oblasti hrudníku, která připomíná svým tvarem vestičku. Mláďata mravenečníků nemají vůbec lehký start do života. Hrozí jim nedostatek mateřského mléka, infekce nebo dokonce pád z matčina těla. „Přestože zatím vše vypadá dobře, ještě nemáme vyhráno. První týdny života mláděte jsou vždy nejisté, mládě je velmi citlivé a samice by měla být v naprostém klidu,“ dodává vedoucí zoologického útvaru Petra Padalíková.

Přesto, že kritická fáze odchovu stále probíhá, zoo považuje narození mravenečníka za velký úspěch. „Mám obrovskou radost z narození tohoto druhu, který chováme v naší zoo teprve od loňského roku. Tento úspěch ukazuje na schopnost chovatelů učit se novým věcem a přijímat nové chovatelské výzvy, které velmi dobře zvládají,“ uzavírá ředitelka Ilona Pšenková. S ohledem na nově narozené mládě mravenečníka, je v těchto dnech omezen provoz v horním patře pavilonu Exotária.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*