Ústecká zoo ukončuje chov lachtanů

  •  

Lachtany už v ústecké zoo neuvidíte. Ústecká zahrada na základě vyjádření odborníků s jejich chovem za stávajících podmínek pokračovat nebude. Tato zpráva jistě zarmoutí mnohé příznivce zoologické zahrady, kteří mířili do zoo také díky populárnímu cvičení, nejprve lachtana Hombrého, později jeho následovníka Moritze, který koncem roku 2014 bohužel uhynul.
Oborníci upozoňují, že řízení již nesplňuje prostorové požadavky pro chov lachtanů a doporučuje expozici buď využít pro menší druh zvířat či zásadně rozšířit, chce-li zoo i nadále chovat lachtany kalifornské.

Nastává tedy otázka, co dál. Zoo si je vědomo, že ukončením chovu lachtanů ztratí jedno z nejpopulárnějších zvířat, ale zároveň považuje za nejdůležitější aspekt chovat zvířata v takových podmínkách, které odpovídají jejich životním potřebám. V praxi by to znamenalo zvětšit stávající zařízení 4x – 5x včetně vybudování dvou odstavných bazénů a prohloubení dna. Prostor, ve kterém se nyní expozice nachází, by takto rozsáhlou rekonstrukci neumožňoval a chovatelské zařízení pro lachtany by se celé muselo přemístit do jiné části zoo.

Vhodnější variantou je upravit tuto expozici pro jiný návštěvnicky zajímavý druh. Nabízí se možnost začít chovat skupinu tučňáků či pořídit velký druh vyder, což jsou také zvířata návštěvníky oblíbená a vyhledávaná.

I tak bude potřeba provést úpravy stávajícího zařízení, což je však podmíněno finančním a technickým zajištěním. Vzhledem k tomu, že se jedná o investiční akci, znamená rekonstrukce získání finančních prostředků, zpracování projektové dokumentace, vyhlášení výběrového řízení a další náležitosti. Snahou a přáním zoo je přivítat v příští sezóně nový druh, který se pro návštěvníky stane nejen stejným lákadlem, ale který se bude i rozmnožovat, což je jedním z cílů moderních zoologických zahrad.

Definitivní bude rozhodnutí nového ředitele zoo, který bude veškeré možné varianty konzultovat se zřizovatelem zoo.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*