Ústecká zoo zabodovala v soutěži Bílý slon

Foto supa himálajského: archiv zoo
  •  

Zoo Ústí nad Labem se i v letošním roce zapojila do 23. ročníku soutěže Bílý slon, kterou vyhlašuje sdružení Česká ZOO ve spolupráci s Unií českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO). Soutěž má dva okruhy, jednak se posuzuje stavba či expozice vybudovaná v uplynulém roce, jednak se hodnotí významný a unikátní odchov loňského roku, a to v kategoriích savci, ptáci a ostatní. „Naše zoo nominovala dva významné odchovy – mládě supa himálajského, které se vyklubalo 29. května 2016, a dvě mláďata trnuchy skvrnité, sladkovodního rejnoka z Jižní Ameriky, která se narodila 6. srpna. V obou případech se jednalo o prvoodchov v naší zoo,“ uvádí tisková mluvčí zoo Věra Vrabcová.

„V letošním roce bylo do soutěže přihlášeno 43 odchovů z patnácti zoologických zahrad. Do kategorie savci bylo přihlášeno 18 odchovů, do kategorie ptáci 15 a do kategorie ostatní 10 odchovů. Konečné pořadí v jednotlivých kategoriích určila desetičlenná komise složená ze tří členů výboru sdružení a ze sedmi nezávislých odborníků v oblasti chovu zvířat v zoologických zahradách,“ uvádí předseda sdružení Jaroslav Svoboda. Konečné pořadí bylo vyhlášeno na slavnostním udělování cen „BÍLÝ SLON 2016“, které se konalo ve středu 19. dubna 2017 v prostorách bývalého Kapucínského kláštera ve Fulneku.

Za ústeckou zoo se předávání zúčastnili chovatelé Andrea Gruntová a Lukáš Štěrba, kteří se zasloužili o úspěšný odchov supa himálajského, a zoolog Ivan Dubec. „Konečné pořadí nominací není známo dopředu, výsledky jsou zveřejněny až přímo ve Fulneku, proto jsou překvapením pro všechny nominující. Naše zoo se umístila ve dvou kategoriích na třetím místě, na „medailovou“ pozici se tedy dostaly jak trnuchy skvrnité, tak i sup himálajský. Tento odchov jsme nominovali společně se Zoo Liberec, kam byl sup ve věku dvou měsíců od nás převezen, aby jej spojili s jeho sourozencem a mohli vyrůstat spolu, takže jsme se o výhru s libereckými kolegy podělili,“ vysvětlil Ivan Dubec. Za odchovem trnuch stojí chovatelka Dagmar Toušová a zooložka Martina Dvořáková, které se však předávání nemohly zúčastnit.

Ředitel Zoo Ostrava Petr Čolas, jehož jméno je se soutěží Bílý slon spjato již řadu let, ji hodnotí jako jedinečnou příležitost, jak lze široké veřejnosti ukázat práce chovatelů a dalších pracovníků zoo, kteří se snaží dělat svoji práci co nejpoctivěji. „Osobně považuji tuto akci za česko-slovenský „poklad“, který probíhá již 23 (!) let, a to díky nadšení a úsilí několika málo „bláznů“, kteří pořádání soutěže věnují svůj čas, energii a i své peníze. Není vůbec podstatné, kdo zvítězí v čem či s čím, podstatné je společné úsilí a spolupráce při prezentaci českých a slovenských zoologických zahrad a ukázce jejich práce. Je to věc, kterou nám závidí (a myslím si, že právem) spousta kolegů z jiných zemí,“ dodává na závěr.

Zoo Ústí nad Labem


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*