Ústecký kraj podpoří filmaře částkou 2 miliony korun

Ilustr. foto, Archiv ČT
  •  

Kraj podpoří filmaře. Hned čtyři celovečerní filmy obdrží na filmování dotaci, kterou ale musí celou utratit v Ústeckém kraji. „Příchozí produkce především významně podpoří místní ekonomiku a zároveň lze využít i marketingový potenciál, který je s filmovým natáčení spojený,“ přiblížil nesporné přínosy dotačního titulu Jiří Řehák, náměstek hejtmana pro oblast cestovního ruchu, kultury a památkové péče.

Do pilotního dotačního programu se přihlásilo 9 filmových projektů, které celkem žádaly o téměř 6 miliónů korun. Program vyhodnocovala sedmičlenná odborná komise. V hodnocení hrála roli výše útraty i způsob propagace kraje, personální zajištění projektu, využití lokací a služeb a také umělecká kvalita snímku.

Podporu 600 tisíc korun získal snímek Ukousnutý měsíc, za kterým stojí oceňovaný scénárista Ivan Arsenjev a mladý režisér Tomáš. Více než polovina filmu bude přímo situována do Ústí nad Labem a blízkého okolí. Podporu 500 tisíc korun pak získaly psychologické drama Oběť režiséra Michala Blaška a mystery-drama odehrávající se v kulisách krajiny bývalých Sudet s názvem Wirbel v režii na poli celovečerních filmů debutujícího Tomáše Hubáčka. Podporu 400 tisíc korun pak získal autorský film Už tě nemám rád režiséra a scénáristy Zdeňka Jiráského.

„Na první snímek s finanční podporou Ústeckého kraje se můžeme těšit již v příštím roce. V polovině roku 2022 by měl přijít do kin snímek Oběť režiséra Michala Blaška,“ doplňuje Barbora Hyšková z Filmové kanceláře Ústeckého kraje, která dotační titul zajišťuje.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*