Ústecký Náboj Junior opět proběhne na UJEP

  •  

V aulách Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem se už v pátek 22. listopadu rozeběhne Náboj Junior, týmová soutěž pro žáky druhého stupně základních škol v oblasti matematiky a fyziky.

Do Náboje Junior je přihlášeno okolo 317 týmů v České republice, 442 na Slovensku a 169 v Polsku. V Ústí bude soutěžit 29 z nich. Barvy jednotlivých škol zde budou hájit čtyřčlenné týmy, na řešení úloh budou mít k dispozici 120 minut.

O organizaci se v Ústí nad Labem rozhodli postarat členové Jednoty českých matematiků a fyziků, pobočný spolek v Ústí nad Labem, společně se studenty a pracovníky UJEP. Za jejich rozhodnutím je snaha podpořit akci, která slouží k popularizaci matematiky a fyziky.

„Podobné soutěže dokazují, že matematika i fyzika děti může bavit. Chce to jen změnu přístupu a způsobu zpřístupňování exaktních věd na školách,“ zdůrazňuje rektor UJEP Martin Balej.

Právě podpora zkoumání, hledání odpovědí a logického myšlení jsou důvody, proč ústecká univerzita propůjčuje svoje auly pro konání podobných soutěží, jako jsou Logická olympiáda nebo právě Náboj Junior.

Soutěž probíhá v 19 městech ČR, ve 25 městech SR a v 10 městech v Polsku. „Do ústeckého kola Náboje Junior je přihlášeno 29 družstev ze 14 škol z jedenácti měst i obcí, a to Teplic, Mostu, Děčína, Lovosic, Litoměřic, Ústí nad Labem, Libouchce, Markvartic, Velkého Března, Proboštova či Trmic,“ vypočítává účastnická města organizátorka soutěže Jana Šimsová.

Letošní Náboj Junior odstartuje v 10:00 v sálech (Purpurový, Fialový a Zelený) MFC UJEP v univerzitním kampusu na adrese Pasteurova 1. Ale už od 9:30 budou soutěžící na svých místech a do zahájení soutěže jim organizátoři zopakují pravidla soutěže, zejména způsob opravování úloh a postup jejich odevzdávání.

„Vyřešené příklady jednotlivých družstev jsou okamžitě zadávány do počítače, a tak studenti mohou již během soutěže na plátnech v každém soutěžním místě sledovat průběžné umístění svého týmu v místním, celorepublikovém i mezinárodním srovnání. Půl hodiny před koncem jsou výsledkové listiny zmrazeny, aby vítězná družstva nebyla prozrazena před vyhlášením. Soutěž je velmi dynamická a podporuje týmovou spolupráci,“ upřesňuje Jana Šimsová.

Rektor univerzity soutěžící osobně na UJEP přivítá a popřeje jim mnoho štěstí v matematicko-fyzikálním zápolení. Přesně v 10:00 soutěž odstartuje. Start se nesmí opozdit ani o minutu, jelikož probíhá online ve všech soutěžních místech zároveň. Soutěž končí ve 12:00, pak proběhne kontrola výsledků a v 13:00 budou vyhlášeny výsledky.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*