Ústecký strom je znovu ve finále, hlasujte pro vítěze

  •  

Strážný dub z areálu Masarykovy nemocnice je ve finále soutěže o nejkrásnější strom roku. Již podruhé se ústecký strom dostal do finálové dvanáctky nejlepších stromů z celé republiky.

Podpisová akce a hlasování na podporu ústeckého dubu byla právě spuštěna. Strážný dub se o vítězství v soutěži uchází s číslem 10. Patronem stromu je dvojice ústeckých boxerů Lukáš Konečný a Fabiana Bytyqi. Podpisové archy na podporu ústeckého stromu podepsali jako první.

Patrony stromu jsou boxeři Lukáš Konečný a Fabiana Bytyqi.

„Jsem pyšná, že právě z našeho města se nominovaný strom dostal do finále již podruhé. Je to důkaz, že nejsme jen průmyslové město, ale také město zeleně, se kterou se můžeme pochlubit. Prosím občany, aby se chystané kampaně na podporu ústeckého stromu zúčastnili a svým podpisem nebo DMS posunuli náš strom opět blíže k vítězství,“ řekla primátorka Věra Nechybová .

Hlasovat pro ústecký Strážný dub mohou všichni občané i návštěvníci města. Buď podepíší podpisové archy, které jsou k dispozici například na magistrátu, na obvodních radnicích, v Infocentru, v zoo, v plavecké hale na Klíši, v muzeu nebo v rozhledně a bludišti na Větruši. Podpořit dub mohou také odesláním dárcovské DMS na telefonní číslo 87 777. Do textu zprávy je třeba napsat DMS STROM10 60. Cena DMS je 60 korun, dub získá 2 hlasy. Hlasovat je možné až do 15. září a vítěz ankety vyhrává poukaz na arboristické ošetření a postupuje do mezinárodní soutěže Evropský strom roku.
Příběh strážného dubu
První zmínky o osadě Kabát jsou již z 15. století. Před bránou dvora jednoho ze stavení stával starý dub. Prý jej vysadili při vzniku osady, která měla za úkol chránit poutníky na cestě. Během napoleonské bitvy (1813) však dub přišel k úhoně. Skupina vojáků napoleonských vojsk si krátila dlouhou chvíli a jako cíl si vybrala stavení a strom. Dub se po ráně z děla rozletěl na třísky, ale kule k stavení nedoletěla, a tak ho zachránil. Starý dub zanikl, ale zanedlouho na jeho místě vyrostl nový dub a rostl velmi rychle. Do roka již dosahoval střechy stavení a do deseti let dosáhl výšky starého dubu. Strážný dub tak i nadále místo ochraňuje.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*