Ústečtí celníci zajistili téměř 4000 litrů červené nafty

ilustr. obr.
  •  

Ústečtí celníci zajistili 3669 litrů nelegálně přepravovaného topného oleje, lidově nazývaného červená nafta. Pokud jeho majitelé neprokážou řádné zdanění, palivo propadne státu a budou muset zaplatit spotřební daň přibližně 40 tisíc korun.

Celníci během několika hodin na Cínovci přistihli tři řidiče převážející toto palivo. Při kontrole dodávkového vozidla Fiat Ducato objevili v nákladovém prostoru plastový kontejner obsahující 998 litrů červené nafty. Stejně tak v nákladovém prostoru řidiče fordu odhalili 999 litrů kapaliny v plastovém kontejneru s označením Heizöl. Třetí řidič převážel v dodávkovém vozidle Peugeot 1672 litrů. Vedle plastových sudů a kontejneru v nákladovém prostoru celníci objevili červenou naftu i v palivové nádrži.

„Řidiči shodně vypověděli, že se jedná o lehký topný olej, který si dovezli z Německa a hodlají jej použít pro vytápění,“ uvedl mluvčí celního úřadu pro Ústecký kraj Jiří Nejedlý. Nebyli však podle něho schopni předložit doklady prokazující zdanění vybraných výrobků podle zákona o spotřebních daních. Celníci odebrali z nádob vzorky a minerální oleje o celkovém objemu 3669 litrů zajistili. Pokud kontrolovaní řidiči neprokážou zdanění přepravovaného topného oleje na území České republiky, celní správa jej zabaví a vyměří spotřební daň, která činí 10,95 koruny za litr. Zajištěný topný olej pak propadne ve prospěch státu.

Červené nafta je určena výhradně pro výrobu tepla. Z důvodu nižší ceny je však podvodně používána pro pohon motorových vozidel. Od počátku tohoto roku odhalili ústečtí celníci 38 takovýchto nelegálních přeprav, při nichž zajistili téměř 33 tisíc litrů topných olejů. Zamezili tím daňovým únikům ve výši bezmála 370 tisíc korun.

celníci červená nafta (1) celníci červená nafta (2) celníci červená nafta (3)


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*