Ústečtí kardiologové provedli unikátní operaci

  •  

Tým vedený přednostou Kardiologické kliniky Masarykovy nemocnice Pavlem Červinkou má za sebou unikátní zákrok.

V jednom okamžiku pětasedmdesátileté pacientce udělal tři zákroky najednou. Podobná operace se ještě nikdy ve střední Evropě neuskutečnila. „Byla to práce týmu šesti lékařů a asi dvaceti členů středního zdravotnického personálu,“ uvedl Pavel Červinka. Podle něho až dosud museli lékaři podobné problémy řešit kardiochirurgickým zákrokem, kdy je pacientovi rozříznut hrudník. Takovou operaci žena kvůli svému stavu podstoupit nemohla. Lékaři se k jejímu srdci dostali sondami před tepnu a žílu v tříslu.

Právě na něm museli lékaři udělat první zákrok. Pak jí tepnou do srdce vpravili chlopeň, která napravila závažnou aortální vadu. Nakonec žilou speciální svorku, který vyřešila nedomykavost dvoucípé chlopně. „Žena se cítí lépe a příští týden půjde domů,“ řekl Pavel Červinka.

Ředitel KZ Petr Fiala řekl, že Kardiologická klinika je chloubou nemocnice. Podle něho se budou snažit, aby získala centrum komplexního kardiovaskulárního centra. K tomu musí nejen sehnat kardiochirurgy, ale i nasmlouvat pojišťovny, což je prý problém. Dnes musí pacienti jezdit do Prahy, což je daleko. „Ročně kvůli tomu pět až deset pacientů během převozu nebo ještě zde u nás zemře,“ uvedl Pavel Červinka.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*