Ústečtí lékaři implantovali pacientovi stimulátor proti bolesti

Foto: KZ
  •  

Lékaři Masarykovy nemocnice zavedli pacientovi přímo do páteře stimulátor proti bolesti. Stimulátor je vhodný pro pacienty, které trápí chronická, neztišitelná bolest, která není ovlivnitelná žádnými méně invazivními metodami. Současně musí jít o typ bolesti, který na elektrostimulaci míchy reaguje, jako například některé chronické bolesti zad, dlouhodobé pooperační bolesti, neuropatické bolesti, bolesti po amputaci končetin nebo bolesti po některých úrazech míchy a páteře.

První fáze výkonu probíhá bez celkové anestezie pouze v místním znecitlivění a začíná zavedením elektrody do páteře a připojením externího stimulátoru. Ten má pacient dočasně připevněný na boku. „Díky němu si ověříme, zda je metoda u konkrétního pacienta účinná. Pokud ano, můžeme implantovat trvalý stimulátor bolesti pod kůži, který má životnost asi deset let,“ vysvětluje vedoucí lékař Centra pro léčbu chronické bolesti Jan Procházka, který ve spolupráci s neurochirurgem, docentem Petrem Vachatou operace provádí.

Pacient je po samotném výkonu, který již probíhá v narkóze, hospitalizován dva až tři dny. Několik měsíců po výkonu by se měl vyvarovat nárazů v oblasti páteře. Frekvenci a délku stimulace si určuje pacient. Obyčejně jde o dvě až tři stimulace denně po dobu pěti až dvaceti minut. „Vybavuji si pacienta, který měl těžké bolesti. Po dvou týdnech od zavedení míšního stimulátoru doma opravil podlahy, vymaloval a začal opravovat stropy,“ chválí metodu doktor Procházka. K prvnímu zavedení implantátu došlo v ústecké nemocnici v roce 2020. Od té doby jich lékaři Centra pro léčbu chronické bolesti zavedli deset. Masarykova nemocnice patří mezi jedenáct pracovišť v České republice, kde implantaci provádějí.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*