Ústečtí radní odvolali ředitele zoo Bálka

  •  

Jiří Bálek po necelých desíti měsících končí v čele zoologické zahrady.

Ústečtí radní jej ve středu na mimořádném zasedání odvolali. „Stalo se tak na základě dlouhodobé nespokojenosti, výsledků mimořádné kontroly a v neposlední řadě i petice od nespokojených zaměstnanců, pod níž se podepsaly dvě třetiny zaměstnanců zoo,“ uvedla mluvčí města Daniela Pilařová.

Podle radních dvouměsíční kontrola zjistila, že k zakázkám na opravy Puebla a kiosku nebyla doložena kompletní dokumentace. Například projektová dokumentace, položkový rozpočet nebo dokumentace k výběrovému řízení. Ředitel prý také nedodržoval směrnici rady města o veřejných zakázkách. U 14 dodávek na stavební práce nebo materiál nebyl dodržen zákon o finanční kontrole, úplně chyběly třeba objednávky nebo smlouvy.

Stížnostmi na Bálka ze stran zaměstnanců se radní zabývali již v září. Tehdy pověřili radní Yvetu Tomkovou a Renatu Zrníkovou, aby se pokusily situaci zklidnit. Stížností prý dorazily čtyři desítky. „Situace je opravdu velmi složitá. Větší část zaměstnanců je nespokojena s podmínkami pro svou práci, ale i s podmínkami pro samotná zvířata. Dle mého názoru – Jiří Bálek je zcela jistě odborník na zoologii, má dobré vizuální nápady, ale jako manažer selhal,“ uvedla Renata Zrníková.

Bálek redakci řekl, že ví pouze o petici zaměstnanců, přesné důvody mu nikdo nesdělil. „Myslím si, že je to politické rozhodnutí,“ prohlásil. Dodal, že kontrolu, o které radní mluví, inicioval sám. Chtěl prý kontrolovat i hospodaření roku 2014, ale to se nestalo. „Ke kontrole jsem se měl vyjádřit do 15. října. Kdyby radní počkali, zjistili by, že třeba zakázka na Pueblo nebyla veřejnou zakázkou dle zákona a další věci,“ uvedl.

V pondělí přišli na magistrát osobně zástupci nespokojených zaměstnanců s peticí. V ní si stěžují na výrazně zhoršené podmínky pro svou práci, atmosféru strachu, která v zoo údajně panuje nebo na odebírání osobního ohodnocení při sebemenších projevech nespokojenosti. Pod petiční arch se podepsalo celkově 65 zaměstnanců. Zaměstnanci dokonce pohrozili výstražnou stávkou či podáváním hromadných výpovědí.

Na místo ředitele město vypíše výběrové řízení. V čele zoo dočasně stane Bořek Voráč, který byl nejdéle sloužícím ředitelem ústecké zoologické zahrady. Mimo jiné do ní například přivedl slony. Jeho hlavním úkolem bude za pomoci mediátorek stabilizovat složitou situaci v zahradě.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*