Ústí čekají dopravní komplikace. Blíží se rekonstrukce Benešáku

  •  

Dlouho očekávaná oprava Mostu Dr. E. Beneše se blíží. Ústecký kraj, coby investor půlmiliardové rekonstrukce, může díky dokončení projektové dokumentace vypsat výběrové řízení na zhotovitele. Pokud nedojde k neplánovaným komplikacím, začne se na začátku příštího roku se stavbou provizorní lávky pro pěší a cyklisty a v letech 2025 a 2026 dojde k uzavření mostu a jeho rekonstrukci. Harmonogram prací kraj už představil.

Rozsáhlá rekonstrukce citelně zasáhne do dopravy v krajském městě i přesto, že tranzitní doprava bude odkláněna, aby do Ústí vůbec nedojela. Po celou dobu realizace stavby bude vyznačena objízdná trasa pro tranzit mezi Ústím a Děčínem po silnici I/13 obcemi Libouchec a Jílové a po nezpoplatněném úseku dálnice D8. „Máme hotovou prováděcí dokumentaci. Po jejím zkontrolování můžeme konečně začít soutěžit zhotovitele,“ uvedl radní Tomáš Rieger a pokračoval, že soutěž takového rozsahu bude pravděpodobně trvat zhruba půl roku.

Nejdříve rekonstrukce na objízdných trasách

Město Ústí nad Labem musí nejprve zrekonstruovat Výstupní ulici. To by mělo být, podle slov primátora Petra Nedvědického, hotové do poloviny roku 2024. „Do té doby my přepruhujeme okružní křižovatku pod Větruší, tak dojde k jejímu zkapacitnění v požadovaných směrech. Ředitelství silnic a dálnic musí opravit povrchy v ulici Přístavní a na komunikaci I. třídy číslo 13 opravit dva mosty. Vše bude letos hotovo a nám už nebude nic bránit začít v příštím roce se stavbou provizorní lávky,“ vysvětlil Rieger.

Benešův most je jen jedním ze dvou mostů, který zabezpečuje dopravní propojení obou ústeckých břehů. Uzavřen bude během celé rekonstrukce. „Motorová doprava tak bude mít k dispozici pro překonání řeky Labe pouze Mariánský most,“ dodal radní Rieger s tím, že pro pěší a cyklisty bude k dispozici provizorní lávka, umístěnou zhruba 90 metrů po proudu řeky. K lávce bude také přeložena cyklostezka. „Ta stávající bude uzavřena v úseku od železničního mostu po areál KoloCafé, převedena provizorní přeložkou podél budovy krajského soudu do ulic Národního odboje, Kramoly, Střekovské nábřeží a Kozinova.“

Zastupitelstvo Ústeckého kraje schválilo na rekonstrukci Benešova mostu částku 400 milionů korun bez DPH. Konečnou cenu však ukáže až výsledek výběrového řízení. To by dle představeného harmonogramu mělo proběhnout ve druhém a třetím čtvrtletí tohoto roku. Kraj počítá s financováním z programu IROP.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*