Ústí chce nalákat do města Teslu

  •  

Dostat známého výrobce elektromobilů do Ústí nad Labem se v posledních týdnech snaží jak představitelé města, kraje, tak i vláda. Společnost vizionáře Elona Muska oznámila, že se chystá postavit výrobní závod, který by vozy, o něž je stále větší zájem, zásoboval evropský trh.

Ústecko má podle mnohých velké předpoklady, proč by mohlo firmu zaujmout. Všichni se shodují, že by to mohla být klíčová investice, která by mohla znamenat pro region obrovský přínos. Již v lednu se kvůli Tesle setkali na radnici zástupci města, univerzity a dalších institucí, aby projednali možnosti. V únoru se má konat setkání další. „Je to obrovská šance, na kterou musíme být  připraveni. Snažíme se, aby na setkání přijel i zástupce Tesly. Doufáme, že se to povede,“ uvedla primátorka Věra Nechybová.

Podobně mluví i náměstek hejtmana Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna, který má na starosti komunikaci s ministry a vládními agenturami. „Intenzivně se jedná. Získat takovouto investici je pro nás klíčové,“ uvedl.

Mládek připustil jednání

I ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek v médiích připustil, že s Teslou probíhá „vzájemné očichávání“. Podle serveru Aktuálně. cz se snaží si na květen domluvit schůzku s představiteli firmy a pokusit se jim českou nabídku předložit.

Podle mnohých ve prospěch Ústí nad Labem hraje několik faktorů. Leží ve středu Evropy a Česká republika patří k jedněm z největších výrobců automobilů na světě na přepočet obyvatel. Již stojí dálnice, která vede nejen do Prahy, ale město spojuje i s Berlínem, tedy klíčovým německým trhem. Nejdůležitější je podle zastupitele Martina Hausenblase, který nápad dlouhodobě prosazuje, blízkost zdroje lithia na Cínovci u Teplic. To je zásadní pro články elektromobilů. „Mohlo by se na místě zpracovat a využít,“ uvedl před nedávnem na jednání zastupitelstva.

Lithium

Na Cínovci je podle odhadů plných šest procent světových zásob lithia, ložisko je největší v Evropě. Těžbu zde z písků z bývalé těžby plánuje společnost Cínovecká deponie. Možnost hlubinné těžby zkoumá společnost Geomet. V Dubí, na jehož katastru ložisko leží, radnice proti záměru není.

Pro Teslu se u Ústí nachází i vhodný pozemek v místech, kde stávala Tlaková plynárna Užín. Jde o zasažené území, které by mohlo najít využití. Primátorka Nechybová upozorňuje, že pozemky jsou v privátních rukách. „Jsou zde tři vlastníci. S těmi by bylo třeba se dohodnout,“ uvedla. Jedním z nich je společnost ČEZ, která tu chtěla postavit paroplynovou elektrárnu, ale od záměru ustoupila. Zastupitelé před nedávnem ČEZu odmítli prodat podíl v Tepelném hospodářství města.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*