Ústí je v první lize zlatých měst světa

Foto: Runczech
  •  

Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem patří už dlouho mezi oblíbené běžecké závody u nás.
Letos se chystá jubilejní pátý ročník a poprvé se bude konat s nejvyšším oceněním Mezinárodní asociace atletických federací IAAF – zlatou známkou kvality. Ústí nad Labem je zároveň nejmenším městem na světě s takovým oceněním. Organizátoři letos vyčíslili také ekonomický přínos celé akce pro město i kraj.

Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech běžecké ligy, do níž Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem patří, slavnostně předal plaketu zlaté známky do rukou primátora Josefa Zikmunda a hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka.

„Ústecký půlmaraton se stal velmi oblíbenou akcí pro všechny generace obyvatel, a to nejen z našeho města. Všechny ročníky, které se v Ústí nad Labem zatím uskutečnily, postupně překonávaly všechna očekávání. Počet zájemců překračoval kapacitu závodu, sjížděly se k nám světové běžecké špičky. Na trať se postavily rodiny s dětmi a s kočárky. Trať se stala atraktivní nejen pro běžce, ale i pro diváky, kteří do města vnášejí nádhernou atmosféru,“ popsal závod primátor Zikmund.

„Těší mě ten obrovský zájem všech zúčastněných, ale také ocenění, které ústecký půlmaraton získal. Vážím si uznání od mezinárodní asociace atletických federací (IAAF), která nám udělila nejvyšší ocenění, tedy zlatou známku kvality. Budeme se pyšnit takovým oceněním, které město Ústí nad Labem zařadilo do světové společnosti měst, ve kterých se pořádají atletické závody na špičkové úrovni,“ uvedl primátor a doplnil: „Je to samozřejmě zároveň ocenění práce a úsilí všech organizátorů, pracovníků magistrátu, městské i státní policie, zdravotníků i dobrovolníků a já všem děkuji.“

„Pro Ústecký kraj je ústecký půlmaraton sportovním svátkem nejen profesionálních a výkonnostních běžců, ale především amatérských vytrvalců, vyznavačů rekreačního běhu, rodin s dětmi a také hendikepovaných sportovců.  Zlatá známka je velmi významným oceněním této sportovní akce,“ řekl hejtman Bubeníček.

Pro Ústecký kraj je Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem jednou z nejdůležitějších sportovních událostí roku. „Je to už tradiční příležitost k tomu, aby se Ústecký kraj dostal ještě více do povědomí světových médií a návštěvníků z celého světa. Jsme hrdí, že se na pořádání takové akci můžeme podílet a všechny závodníky i návštěvníky přivítáme znovu s otevřenou náručí,“ podotkl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Organizace půlmaratonu výrazně přispívá nejen zviditelnění Ústí nad Labem, ale i ekonomice celého regionu. „Návštěvníci půlmaratonu utratili díky akci 21 milionů Kč a zasloužili se tak o nárůst produkce místních podniků nejméně o 10,7 mil. Kč, místní hrubé přidané hodnoty (resp. HDP) o 3 mil. Kč. Pořádání akce tak pomohlo vytvořit 10,4 stálých pracovních míst,“ uvádí Capalbo výsledky studie ekonomických dopadů závodů RunCzech.

Mattoni 1/2Maratonu Ústí nad Labem bude již tradičně patřit druhý zářijový víkend. „Oproti minulým ročníkům došlo k jedné významné změně v závodním programu. Posouvá se o jeden den dopředu, tedy na sobotu 12. září. Půlmaratonci odstartují v 15 hodin z Mírového náměstí,” upřesňuje Zoran Bartek z organizačního týmu. Ve 13:30 vyrazí na dvoukilometrovou trať účastníci dm rodinného běhu, na 12:00 je naplánován start Spolchemie Handbike 1/2Maratonu.

Startovní čísla si mezi sebou letos rozdělí 3 600 běžců. Registrace na půlmaraton i dm rodinný běh jsou otevřené.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*