Ústí se pyšní potomkem památné lípy

Foto: usti-nad-labem.cz
  •  

Stromek vypěstovaný ze semenáčku památné Klokočovské lípy byl v pondělí zasazen ve Smetanových sadech. Lípa bude připomínat oslavy 100. výročí Československa.

Stromek městu věnovala poslankyně Sněmovny Eva Fialová. Proto se také s primátorem Petrem Nedvědickým chopila rýče a pomohla ho zasadit. „Doprovázíme do života mladý strom, který je potomkem památné Klokočovské lípy. Ta lípa je 900 možná tisíc let stará. Pamatuje rané období Českého státu, Přemyslovce, měl se u ní zatavit Karel IV, zažila husitské války, Bílou horu, Habsburky, první světovou válku, vznik Československa, Mnichov, druhou světovou válku, únor 1948, srpen 1968 i listopad 1989. A teď bude její potomek růst v parku u nás v Ústí nad Labem,“ uvedla Eva Fialová.

Petr Nedvědický jí za dar poděkoval. „Chci slíbit, že se o tento stromek dobře postaráme, aby po vzoru svého předka mohl sledovat další desetiletí a staletí naší budoucnosti,“ dodal.

Péče o lípu začala ještě před jejím vysazením, ke kořenům dostala základní dávku hnojiva, které se pomalu uvolňuje a vydrží delší dobu. Odborná firma ke stromku instaluje kůl a ještě během zimy bude dostávat odpovídající zálivku. Na jaře lípa projde tzv. korunkovým řezem.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*