Ústí znovu připomíná významného regionálního malíře 19. století

Zdroj: Muzeum města Ústí nad Labem
  •  

Až do 26. září můžete v  ústeckém muzeu shlédnout výstavu  E.G.Doerell – cesty k obrazům. Expozice navazuje na úspěšný výstavní projekt „E.G.Doerell a jeho svět“ z přelomu let 2016/2017 a zároveň je připomínkou letošního 140. výročí úmrtí významného regionálního malíře 19.století Ernsta Gustava Doerella.

Na výstavě je prezentováno více než sto třicet kreseb, akvarelů nebo grafických listů ze sbírek Muzea města Ústí nad Labem z období od padesátých do sedmdesátých let 19.století. Tematicky se jedná především o studie krajiny, které E.G.Doerellovi sloužily především jako podklad pro realizaci jeho krajinomaleb. Zastoupeny jsou ale také portréty nebo studie k malovaným střeleckým terčům. Výstava potrvá do 26.září 2017. Ernst Gustav Doerell se narodil 22.srpna 1832 v saském Freibergu, jeho otec pracoval v hornictví, matka byla původem z Teplic. On sám se nejdříve učil kupcem v obchodě svého strýce v Litoměřicích, záhy ale odešel do Teplic, kde se stal malířem interiérů lázeňských domů. V  letech 1856-1858 studoval na pražské akademii v ateliéru pozdně romantického krajináře Maxe Haushofera. Studia nedokončil, od roku 1859 žil v Ústí nad Labem. Ernst Gustav Doerell se v roce 1863 oženil, ale v  70.letech onemocněl tuberkulózou, které podlehl 18.3.1877.

Jeho vystavené kresby zachytily mnohokrát krásy Českého středohoří, labského údolí nebo Krušnohoří. V jeho díle nechybí hrad Střekov, ale zastoupeny jsou také jiné významné hrady jako Blansko, Vrabinec, Krupka nebo Osek, zámky v Teplicích, v Chlumci, ve Všebořicích, v Předlicích nebo v  Děčíně. E.G.Doerell také zachytil zmizelou podobu měst Litoměřic, Ústí nad Labem, Teplic, Děčína, Chomutova a mnoha dalších míst v krajině severozápadních Čech 19.století.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*