Ústí zvažuje regulaci hazardu. Na debatu veřejnosti s odborníky přišla stovka lidí

  •  

Zakázat, nebo přísněji regulovat hazard? To je otázka, kterou řeší vedení města Ústí nad Labem. Koalice hnutí ANO 2011 a PRO! Ústí není jednotná. Město proto uspořádalo diskusi s odborníky, na kterou ve středu přišla zhruba stovka lidí. Poslechli si názory zástupců měst, kde hazard zakázali, ministerstva financí nebo představitelů Unie herního průmyslu. Jednou ze zásadních otázek je, jak v rozpočtu města nahradit výpadek poplatků z hracích přístrojů.

Loni to bylo 76 milionů korun, které město rozděluje obvodům. Je to dáno i tím, že v loňském roce ministerstvo financí povolilo o třetinu videoterminálů v hernách víc než v předchozích letech.

„K 31. prosinci 2014 bylo ministerstvem financí povoleno již 606 zařízení. Od této doby bylo povoleno dalších sedm zařízení,“ říká Tereza Cejpová z ministerstva financí a nárůst vysvětluje přesunem přístrojů z měst, kde je zakázali.

V sousedních Trmicích to udělali od roku 2013. Podle místostarosty Michala Žaluda ze Strany sportu, zdraví, prosperity několik set tisíc korun z poplatků za automaty v rozpočtu nechybí. Připojil i další následky zákazu hazardu:

„Noční život v Trmicích je klidnější, ti lidé tam už nepostávají. Omladina se scházela v herně, to zmizelo. Díky dojezdové vzdálenosti jeden člověk přestal hrát. Moje osobní zkušenost je, že dvě restaurace měly finanční problémy, jedna zkrachovala, druhá musela změnit majitele.“

Obavy majitelů heren

Ke slovu se dostali i lidé z obecenstva. Provozovatel herny chtěl od náměstka primátora Martina Hausenblase z hnutí PRO! Ústí slyšet, co s ním bude, kdyby město automaty zakázalo:

„Jak se město postaví k provozovatelům, kteří dali své provozovny dohromady, dali do nich peníze, budou muset propustit lidi a dát jim odstupné?“

„Zcela legitimní postup je, že pokud vznikne nová regulace, tak doběhnou vydaná povolení. Ve chvíli, kdy se změní podmínky na trhu, na to budou podnikatelé reagovat tím, že se jim přizpůsobí tak, jako se to stalo jinde. Je to legitimní,“ uvedl Hausenblas.

„Z loterijního zákona, jakožto hlavního právního předpisu v ČR regulujícího loterijní a podobné hry, vyplývá to, že už jednou vydaná povolení mohou být za určitých podmínek zrušena. K čemu by došlo v tomto případě,“ doplnila Tereza Cejpová.

Pro zadlužené město ale nebude v případě zákazu hazardu jednoduché nahradit v rozpočtu více než 70 milionů z herních přístrojů.

Gabriela Hauptvogelová/ČRo Sever


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*