FOTO: Ústí má novou primátorku. Věru Nechybovou z ANO

  •  

Zasedání ústeckého městského zastupitelstva se dnes ihned po zahájení po desáté hodině dramaticky proměnilo v proces odvolávání primátora a rady města.  Pro odvolání bylo 19 zastupitelů, proti bylo 15. Po osmi měsících skončila vláda koalice ANO a PRO!Ústí.

Novou primátorkou Ústí nad Labem následně zvolili zastupitelé Věru Nechybovou (ANO). Jejími náměstky budou Jiří Madar z Ústeckého fóra občanů (UFO) a Pavel Dufek (ANO). Volbu nového vedení města podpořily opoziční ODS, ČSSD a KSČM.

Pro odvolání bývalého vedení města hlasovalo 19 z 37 zastupitelů. Z 12 zastupitelů ANO návrh podpořili čtyři členové, ruku pro zvedli i dva zastupitelé UFO, tři z ODS a po pěti z KSČM a ČSSD. Volbu nového vedení podpořil ještě jeden člen ANO, celkem tak získalo 20 hlasů.

Po svém zvolení Nechybová řekla, že se chce soustředit zejména na odvrácení sankcí, které městu hrozí za chyby v evropských projektech. „Město se také musí připravit na nové programovací období, aby mohlo co nejdříve čerpat další dotace. V současné finanční situaci město ani jiné možnosti než investice s podporou dotací nemá,“ dodala.

ANO a UFO podle náměstka Madara neuzavřely standardní koalici. Část ANO má pět hlasů a UFO dva. Podporu chtějí získávat napříč politickým spektrem. ,,V situaci, kdy je město ochromeno řadou sporů uvnitř koalice, nejsou připraveny koncepce rozvoje v investiční, kulturní, sportovní, sociální a dalších oblastech a odkládají se zásadní rozhodnutí pro obyvatele Ústí nad Labem, jsme se rozhodli převzít odpovědnost za budoucnost našeho města a přijali nabídku účasti v nové radě,“ sdělil po uzavření dohody o spolupráci Madar.

Podle zastupitelů, kteří odvolání podpořili, vedení města v podstatě nefungovalo. „Opravdu došlo k tomu, že všechny problémy města se koncentrovaly pouze a jen na problém Činoherního studia a na různé, podle našeho názoru nerealistické vize. Problémy, které souvisí s běžným fungováním města, neřešilo,“ řekl ČTK předseda ústecké ODS Libor Turek.

Návrh na odvolání inicioval starosta obvodu Severní Terasa Pavel Dufek (ANO). „Ve městě se už dál nebudou vyhazovat peníze za nesmyslné architektonické a urbanistické studie, naopak se bude rozumně investovat do toho, co potřebují a mohou využívat v každodenním životě obyvatelé města,“ řekl Dufek.

„Koalice s PRO!Ústí dlouhodobě nefungovala. Navzdory tomu, že ANO je vítěz voleb, nemělo možnost naplňovat svůj volební program. Město by nemělo žít vizemi a sny o tom, že ze sociálně vyloučené lokality Předlice bude rekreační zóna nebo tím, že mu stát postaví  tunel. Stejně tak hnutí ANO nebude přihlížet tomu, že se ve městě přidělují zakázky předem vybraným uchazečům, jak se tomu mělo stát v případě studie na zpřístupnění takzvané šikmé věže na kostele Nanebevzetí Panny Marie,“ uvedla místopředsedkyně ústeckého ANO, zastupitelka Renata Zrníková. Dodala, že se hnutí nelíbily i informace o fungování některých příspěvkových organizací města. „Ty byly v gesci náměstka primátora Martina Hausenblase. Těžko pochopitelný nepořádek, nestandardní smlouvy a možné porušení zákonů v příspěvkové organizaci Činoherní studio města Ústí nad Labem jsou jen špičkou ledovce. Z právní analýzy, kterou jsme si nechali zpracovat od renomovaného advokáta vyplývá, že mohlo dojít k porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, případně zneužití pravomoci úřední osoby a porušování povinností při správě cizího majetku,“ podotkla Zrníková.

Lídr PRO!Ústí Martin Hausenblas krok zastupitelů označil za zradu na voličích. „Se vší vážností říkám, že se město Ústí nad Labem řítí do velkého problému. Lidé, kteří půl roku nemluvili, podle mého názoru vstoupili do něčeho, což v komplexu nevnímají, protože nemají informace,“ uvedl Hausenblas.

Bývalý náměstek primátora Martin Mata (ANO) prohlásil, že označil postup stranických kolegů za projev moci. „U nich nejsou žádné důvody, žádné argumenty, není žádná diskuse, žádný dialog. Je to jenom projev moci, nic jiného to není,“ řekl zastupitelům Mata.

Zastupitelé zasedání přerušili, znovu se sejdou 30. června.

 

 

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*