V roce 2016 dojde na severu Čech k dalšímu zdražení pitné vody

  •  

Na severu Čech si i v příštím roce připlatíme za pitnou vodu. Severočeská vodárenská společnost, která v Ústeckém a Libereckém kraji zásobuje vodou většinu lidí, plánuje zvýšení ceny v řádu jednotek procent.

Zdražení by ovšem mělo být menší než na začátku letošního roku.

Letos voda podražila o 4 % – kubík stojí 96 korun a 3 haléře. O přesné ceně na příští rok se ale bude teprve rozhodovat.

Severočeská vodárenská zdražování vysvětluje potřebnými investicemi. I když se za vodné a stočné platí tento rok něco málo přes 96 korun, jde do oprav jen část peněz – konkrétně necelých 40 korun. Téměř 25 korun si vezme stát a zbytek utratí Severočeské vodovody a kanalizace, společně s Severočeskou vodárenskou společností, za provoz.

I když dává společnost, kterou vlastní severočeská města a obce, celkově na rekonstrukce vodovodní sítě a zařízení víc než miliardu korun, není to dost. Ideální částka na opravy by se měla podle vedení společnosti pohybovat kolem 2 miliard korun.

Lidé šetří, ale na účtech za vodu to vidět není. Proč?

Situace je taková, že i když se lidé snaží šetřit, na ceně se to zase takovým způsobem neprojeví. Laicky řečeno, oprava potrubí stojí stejně, když jím proteče jeden, nebo deset litrů vody.

Zatímco ještě v roce 1993 prodala SVS v průměru 159 litrů vody na osobu denně, dnes už je to jen kolem 80 litrů. Co je ale zásadní, tak podle průzkumu vodohospodářů není tak patrná úspora u domácností, jako spíše u veřejného sektoru nebo průmyslu.

Vedle úspor ve školách nebo úřadech totiž zanikla například řada pivovarů či mlékáren, které spotřebovávaly velké množství vody a jejich odběr teď chybí.

 

ČRo Sever


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*