V sobotu bude v Ústí snídat férově

  •  

Hned na dvou místech v Ústí nad Labem se v sobotu 11. května uskuteční komunitní piknik na podporu pěstitelů ve světě – Férová snídaně. Ústí se tak přidá k více než stovce míst, kde se ve stejný čas sejdou tisíce lidí u příležitosti Světového dne pro fair trade. Posnídat férově budete moci od 10:00 hodin v kampusu ústecké univerzity nebo v depozitáři Knihovny Ústeckého kraje.

Férová snídaně je celorepubliková akce na podporu pěstitelů v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Ti za svoje kakao, kávu nebo banány dostávají velmi málo zaplaceno a musí čelit dopadům klimatické změny. Na to reaguje systém Fairtrade. Pěstitelé si díky němu mohou vlastní prací vydělat na důstojný život. Za své plodiny dostávají odpovídající výkupní cenu, a navíc fairtradový příplatek. Na polích a plantážích tak nemusejí pracovat jejich děti a pěstování může být šetrné k přírodě.

„Férová snídaně je největší česká akce na podporu odpovědné spotřeby. Organizaci tohoto komunitního pikniku zajišťují dobrovolníci: studenti, pedagogové, faráři nebo skauti. Díky jejich zapojení se loni sešlo na celkem 159 místech republiky přes 6 600 lidí,“ uvedl Stanislav Komínek z organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která akci koordinuje.

Princip Férové snídaně je jednoduchý. Účastníci si na piknik přinesou výrobky s certifikací Fairtrade nebo lokální a bio výrobky, aby podpořili i místní farmáře. Letos se po několikaleté odmlce k městům, kde se budete moci k Férové snídani připojit, přidává i Ústí nad Labem. Vybrat si můžete dokonce ze dvou míst.

Jedním z organizátorů je Univerzita J. E. Purkyně v ústí nad Labem. „Rozhodli jsme se navázat na činnost studentské skupiny Fair UJEP, která Férovou snídani v ústeckých Městských sadech pořádala. S odchodem studentů ale bohužel zanikla i tahle hezká tradice. Tentokrát vás pozveme přímo do našeho kampusu, kde si od deseti hodin společně zapiknikujeme u kavárny Kampuska. Připravena bude fairtradová káva a čaj, a pro nejmladší návštěvníky tematické aktivity a soutěže se sladkou odměnou. Na úvod si povíme něco o Fairtrade a těšíme se, že si užijeme příjemné dopoledne. V případě deště se akce přesune pod střechu do kavárny,“ shrnuje plán Férové snídaně na UJEP jedna z organizátorek Diana Polanská Nebeská.

Další piknik se bude konat v prostorách krajské knihovny. „Podnět na uspořádání Férové snídaně v knihovně přišel od naší spřátelené komunity Ústecký Pride, s níž akci organizujeme. Náš fairtradový piknik se uskuteční před budovou depozitáře v ulici Na Schodech 4. Stejně jako naši parťáci z univerzity začínáme v deset hodin dopoledne a máme připravenou i variantu pro nepříznivé počasí,“ říká k Férové snídani v Knihovně Ústeckého kraje její mluvčí Jan Černecký.

Tak přibalte fairtradové a lokální dobroty a dorazte na jedno z míst v Ústí podpořit férový obchod. Tipy na to, co můžete na piknik donést, najdete na webu organizace Fairtrade Česko a Slovensko.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*