V ústecké zoo se na konci roku narodila jehňátka, želvy i žirafa

  •  

V závěru roku 2015 se v ústecké zoologické zahradě narodily tři druhy mláďat, některá dokonce ve vyšším počtu. Děti určitě potěší jehňátka ovcí kamerunských, což je druh obývající oblíbený Venkovský dvorek.

Tyto ovečky, které většina návštěvníků označuje jako kozičky, pocházejí z Afriky a patří mezi skromná a nenáročná plemena. Díky jejich mírné bezkonfliktní povaze je lze chovat kontaktním způsobem, tzn., že do tohoto výběhu mají návštěvníci přístup a mohou je dokonce krmit speciálními granulemi. Od 26. listopadu do 18. prosince se ve stádečku narodilo sedm jehňátek, každé v jiné barevné variantě.

Dalšími mláďaty jsou želvy uhlířské, suchozemské želvy, jejichž domovem je Jižní Amerika. I u tohoto druhu se jedná o větší počet jedinců, kteří se postupně vylíhli z kulovitých vajíček. Od 27. listopadu do 21. prosince přišlo na svět pět želviček, které byly po příchodu na svět velké cca 5 cm.

Návštěvníci je bohužel neuvidí, neboť jsou umístěny v zázemí, ale v přízemí pavilonu exotária mohou sledovat jejich rodiče. Ti jsou podstatně větší, měří 40-50 cm, jejich krunýř má černou barvu a vyznačují se tím, že na každém štítku je načervenalá či žlutooranžová skvrna.

Největším přírůstkem konce roku je bezesporu sameček žirafy Rothschildovy. Narodil se v úterý 15. prosince, porod začal odpoledne a trval zhruba čtyři hodiny. Půl hodiny po narození se sameček postavil a první napití od matky bylo zaznamenáno druhý den ráno.

Průměrná výška žirafích mláďat se uvádí okolo 170 cm, tento sameček měřil o 25 cm více, tedy 195 cm. Stal se v pořadí 24. mládětem, které se v Zoo Ústí nad Labem narodilo, jeho matkou je šestnáctiletá samice Etna, otcem je šestiletý Bastiaan. První dny strávil sameček v klidu ve stáji, poprvé vyšel ven 26. prosince. Nyní bude záležet hlavně na počasí, jestli jej návštěvníci uvidí, protože při teplotě pod nulou zůstávají s maminou raději doma.

Mláďata_-_ž._R. Mláďata_-_ž._u.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*