V sobotu 28. března se v ústecké zoo narodilo mládě makaka kápového, po týdnu života lze konstatovat, že odchov probíhá bez problémů a mládě prospívá. „V sobotu ráno bylo mládě ještě mokré a samička je čistila, muselo se narodit krátce před mým příchodem do práce,“ sdělila chovatelka Petra Paulová. „Viděla jsem, že pije, že se drží dobře máminy srsti a že o ně samice pečuje. Vzhledem k tomu, že dvě mláďata již odchovala, dá se říci, že je to zkušená matka,“ dodala chovatelka.
Matkou mláděte je osmiletá samice Lucka, která se narodila v ústecké zoo, otcem je samec Chap, který přišel před dvěma lety ze soukromého zookoutku v německém Jockdorfu. Skupinu tvoří ještě čtrnáctiletá samice Fáva, která však nikdy potomka neměla, a tři mláďata, dva starší sourozenci a toto nové mládě. Všichni členové skupiny mají na výběr, zda chtějí trávit čas ve vnitřní expozici či ve venkovním výběhu, kde je mohou vidět i návštěvníci.
Všímavé pozorovatele jistě upoutají nápadně velké ušní boltce, kterými se mláďata makaků vyznačují, ale také příkladná mateřská péče. Samice se o mládě pečlivě stará, nosí je přitisknuté na břiše, jak je to obvyklé u všech starosvětských primátů, a ostatním členům skupiny ho zatím nepůjčuje. Ti nový přírůstek přijali příznivě, okukují jej, ale žádné rozmíšky nevznikají a celá skupina je klidná a vyrovnaná. Vývoj u tohoto druhu primátů probíhá poměrně rychle, takže již za několik týdnů se mládě začne pomalu pouštět a zvědavě prozkoumávat okolní svět, ovšem v případě nebezpečí se okamžitě vrátí do matčiny náruče.
Chov makaků kápových má v ústecké zoo dlouholetou tradici, neboť původní zakladatelé dnešní skupiny přišli v roce 1983 jako přímý import z indické Bombaje. Jednalo se o dva samečky a dvě samičky ve stáří cca jednoho roku. K prvnímu odchovu došlo v roce 1986 a od té doby se v průběhu let rodila s větším či menším úspěchem další mláďata. Ústecká zoo je v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) jediná, která tento druh makaka chová.
Přidat komentář