Do ústeckého muzea doputovala kopie tzv. Ďáblovy bible, kde si od prvního března 2017 mohou návštěvníci prohlédnout.
Na své si přijdou jak zájemci o unikátní rukopis, tak o skvělou knihařskou práci. Codex gigas je původně středověký rukopis, který je pokládán za největší zachovaný rukopis na světě. Vznikl na počátku 13. století zřejmě v benediktinském klášteře v Podlažicích na Chrudimsku.
Podle odborníků je pozoruhodné, že prakticky celý rukopis (písmo, iniciály a iluminace) je zřejmě dílem jediného člověka. Codex provází legenda o hříšném mnichovi, kterému hrozil trest zazdění zaživa. Aby se trestu vyhnul, nabídl, že přes noc napíše knihu, jakou svět ještě neviděl. O půlnoci již věděl, že slib nemůže splnit a požádal o pomoc ďábla.
S jeho pomocí dílo dokončil a ďábla v knize zobrazil. Proto pojmenování Ďáblova bible. Rukopis obsahuje čtyři dlouhé texty (též latinsky psanou Kosmovu kroniku) i kompletní Bibli, dvacet knih etymologií – zdroj výuky o světě, přírodě, historii a kultuře, rozpravy o lidském těle a jeho nemocích, o oku, návod pro zpovědníka, zaklínací lékařské formule a další texty a ilustrované části.
Kopie Ďáblovy bible bude vystavena v prostorách muzejní knihovny. Prezentace kopie Ďáblovy bible předznamenává hlavní historické téma letošní výstavní sezóny v Muzeu města Ústí nad Labem, kterým bude od 7.4.2017 výstava Středověké Ústí.Více o Codexu gigas se dozvíte http://www.kb.se/codex-gigas/cze/, a také v publikaci Codex gigas, ďáblova bible – tajemství největší knihy světa, kterou v roce 2007 vydala Národní knihovna ČR. Jeden výtisk najdete v naší muzejní knihovně.
Codex gigas v číslech:
75 kg váží
312 obsahuje pergamenových listů
92 cm měří na výšku
22 cm je tloušťka knihy
101 cm měří otevřená kniha na šířku
13. století je pravděpodobným datem vzniku
290r je číslo listu, na kterém je vyobrazen ďábel
A 148 je signatura Královské knihovny ve Stockholmu
1648 ukořistili codex Švédové
500 hodin trvala práce na kopii
5 dní trvalo šití vazby
Přidat komentář