V Ústí nad Labem stále není nová koalice. Řešením by byla i menšinová vláda

  •  

Jednání o nové koalici v Ústí nad Labem jsou zatím bez výsledku. Město je v patové situaci. Dvě nejsilnější hnutí odmítají podpořit současné čtyři radní. A protože jich je méně než určuje zákon jako nejnižší hranici, tak nefunguje ani rada města a o všech záležitostech musejí rozhodovat zastupitelé. V takové situaci je krajské město od dubna.

Městská rada řeší řadu věcí, které se do městského zastupitelstva ani nedostanou ‒ různé platby, záměry pronájmů nebo prodejů pozemků a nemovitostí, některá výběrová řízení, přidělování dotací nebo rozpočtové přesuny do určitých výší.

Protože primátorce zastupitelé nedali žádné kompetence rady, musí vše řešit zastupitelstvo. V praxi to znamená, že ke zhruba 20-25 běžným bodům přibyde dalších 40. Už takhle přitom zasedání zastupitelstva trvá minimálně 8 hodin. Řízení města bez radních není pružné a mohlo by se stát, že by se „prošvihly“ některé důležité termíny.

Současné vedení města už v zastupitelstvu nemá potřebnou aspoň 19hlasou většinu. Bývalí členové vítězného ANO, kteří založili Vaše Ústí, mají devět hlasů, PRO! Ústí šest, o dva hlasy přišlo odchodem Jany Bohuňkové a Davida Daduče z hnutí – ti zatím vyčkávají a uvidí, jak jednání dopadnou. KSČM a ČSSD mají po pěti zastupitelích, ODS tři a TOP09 a UFO po dvou. Dále jsou v zastupitelstvu tři nezařazení, včetně primátorky a jednoho jejího náměstka.

Jednání uvízla na mrtvém bodě. Přesto je tu ale ještě možnost menšinové vlády

Podle nezávislé primátorky Věry Nechybové sice na včerejší schůzku o dovolení rady Vaše Ústí nepřišlo, ale poslalo návrh na rozšíření městské rady o pět jejích členů. Martin Mata z Vaše Ústí prohlásil, že bude hledat podporu u dalších stran a hnutí v zastupitelstvu.

PRO! Ústí nechce v radě tzv. pučisty (kromě současného vedení i některé členy Vaše Ústí a UFO, kteří se před rokem podíleli na změně vedení města). Hnutí nakonec nechce do rady a s vedením města nejedná. Podle Karla Kariky by měly příští týden proběhnout schůzky se zástupci VÚ, UFO a TOP09. Případnou koalici je hnutí podle Kariky ochotno podpořit, pokud přijme za své některé body hnutí.

TOP09 a KSČM se navzájem nepodpoří, tedy nepodpoří radu, která by byla závislá na hlasech druhé strany a ODS nechce být v městské radě s komunisty – do rady v příp. rozšíření a oslovení.

Sociální demokrat Pavel Dlouhý nezvedá telefon a na jednání k primátorce nechodí, nicméně primátorka Věra Nechybová potvrdila, že je s ním v kontaktu. V poslední době ale někteří zastupitelé ČSSD přestali současné vedení při hlasování v městském zastupitelstvu podporovat.

Zdroj: Český rozhlas Sever, Gabriela Hauptvogelová


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*