Vítězné ANO v Ústí vyjednává o koalici se všemi stranami

  •  

V nejbližších dnech ústecké komunální politiky čekají intenzivní jednání o tom, jak to bude vypadat další čtyři roky na radnici. Vítězem voleb v krajském městě je hnutí ANO 2011 v čele s lídrem Petrem Nedvědickým a získalo 9 křesel v zastupitelstvu, druhé PRO! Ústí má o jedno méně. Třetí Ústecké fórum občanů má křesel 5. V zastupitelstvu bude mít své zastoupení také ODS se čtyřmi lidmi, po třech mají hnutí SPD, Vaše Ústí a komunisté. Dva zastupitele získalo hnutí PRO Zdraví a sport.

Vítězné hnutí ANO už zahájilo jednání o možné spolupráci a postupně se schází se zástupci všech stran a hnutí v zastupitelstvu. V neděli se sešel se zástupci Pro! Ústí a další schůzky budou následovat.

Lídr strany Petr Nedvědický řekl ČRo, že ANO chce mít v zastupitelstvu rozhodnou většinu: „Tak aby nedocházelo k tomu co teďka, že je magistrát vydíratelný, ať už z obvodů anebo stranami s malým ziskem mandátů.“  A zároveň připustil, že jednání nebudou jednoduchá.

Druhé PRO! Ústí totiž odmítá například spolupráci s Ústeckým fórem občanů. „Z důvodu špatných zkušeností za poslední 4 roky vlády. Strana SPD, protože ji považujeme za extrémistickou stranu, a Komunistická strana Čech a Moravy, z důvodu minulosti této strany,“ upřesnila Karolína Žákovská pro ČRo.

ANO se sešlo i s vyjednávacím týmem ústecké KSČM. „Máme průniky ve volebních programech, což vnímám pozitivně a dokáži si představit spolupráci. Nicméně je brzy na konkrétní závěry. Jednání vítěze s dalšími stranami, které se dostaly do zastupitelstva, pokračují. Na tahu je ANO,“ řekla nově zvolená zastupitelka Gabriela Hubáčková.

S PRO! Ústím nechce jít do koalice ani Ústecké fórum občanů. To podle dosavadní primátorky Věry Nechybové odmítá i spolupráci s hnutím Vaše Ústí.

Z možných koalic se nabízejí možnosti: spojení ANO, PRO! UL a ODS – to by pak mělo 21 hlasů, nebo ANO, UFO, ODS a SPD – to by bylo 18 hlasů. Pro většinu by se musely přidat např. tři hlasy PRO Zdraví a sport a tři hlasy SPD.

Koalice zatím jasná není, ale Petr Nedvědický by chtěl rozšířit počet radních města z pěti tak, aby tam byli zastoupeni všichni budoucí koaliční partneři.

ANO dosud v Ústí nad Labem žádné zastupitele nemělo, ačkoli komunální volby vyhrálo i před čtyřmi lety a získalo tehdy 12 mandátů. Vnitrostranický boj ale osm měsíců po volbách vedl k pádu koalice s hnutím PRO! Ústí. Předsednictvo ANO hnutí v Ústí rozpustilo a její zastupitelé přešli do sdružení UFO a Vaše Ústí, nebo zůstali nezařazení.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*