V zoo mají mládě mandrila rýholícího

Mandril. Zdroj: Zoo Ústí nad Labem
  •  

Návštěvníci ústecké zoo se mohou během prohlídky potěšit novým mládětem. „Nejmladším obyvatelem pavilonu primátů se ve čtvrtek 18. února stalo mládě mandrila rýholícího,“ informuje Nikola Roštejnská z útvaru kontaktu s veřejností.

„Mandril rýholící je druh nejpestřeji zbarvených primátů, zejména samci hýří všemi barvami. Jejich domovinou jsou stálezelené tropické deštné lesy rovníkové Afriky. Skupina je vždy vedená nejsilnějším samcem, u nás je jím osmnáctiletý Albert, který přišel v roce 2005 z francouzské Zoo Plaisance du Touch,“ sdělila vedoucí zoologického útvaru Petra Padalíková.

„Chov tohoto druhu u nás trvá nepřetržitě 49 let! Jeho počátky se datují k roku 1967, kdy přišla první zvířata, kterým se zde začalo dařit, a posléze se dostavily i úspěchy s odchovy mláďat,“ dodala Nikola Roštejnská. „Matkou nejnovějšího potomka je sedmnáctiletá samice Jarmila, je to v pořadí její sedmé mládě, neboť patří k favoritkám chovného samce. Jarmila je již zkušená, takže se o své mládě pečlivě stará a nosí jej přitisknuté na břiše. Z toho důvodu ještě není známo pohlaví mláděte, protože chovatelé ještě neměli možnost vidět příslušné partie, ale podle předběžného pohledu se domnívají, že se jedná o samičku. Kromě obou rodičů tvoří skupinu ještě dvě dospělé samice Čára a Čarda a sedm různě starých mláďat, celkem tedy nyní naše zoo chová jedenáct jedinců,“ doplňuje Roštejnská.

Na příchozí kromě narozených mláďat či jiných zvířecích přírůstků čekají při návštěvě i jiné novinky. „Letos v březnu máme nově otevřeno až do 17.00 hodin. Aktuálně jsme totiž zavedli tzv. přechodné období, což jsou dva měsíce mezi letní a zimní sezónou (březen a říjen). Změnilo se i vstupné, který jsme vypočítali jako průměr z ceny v létě a v zimě, takže v březnu je to sice o 10 Kč pro dospělého a o 5 Kč pro děti (studenty, důchodce) více, ale v říjnu bude cena o stejnou částku ponížena. Cena permanentních vstupenek zůstává ve stejné výši jako v loňském roce, kdy došlo k výraznému snížení,“ přibližuje Věra Vrabcová, tisková mluvčí zoo. „Ústečtí návštěvníci, zejména z přilehlého sídliště Dobětice jistě ocení otevření horního vstupu, i když v březnu to bude zatím pouze během víkendů. Předváděcí akce zůstávají ve stejném režimu jako v zimě,“ uzavírá Vrabcová.

Zoo Ústí nad Labem


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*