V ústeckém Fokus kafe pokračují „přátelská setkání s vědou“ Café Nobel Bez kofeinu, určená dětem a mládeži. V úterý 6. prosince jim bude zooložka Tereza Mináriková vyprávět o rysech, vlcích a medvědech v naší přírodě. Co o nich vlastně víme a máme se jich bát?
Velké šelmy v naší přírodě mnoho let vůbec nežily, teprve nedávno se začaly vracet. Nejvíc se jich toulá v pohraničních horách na severu Moravy. Rysům se daří na Šumavě. Na Českolipsku, v oblasti Ralska, se v roce 2014 po mnoha desítkách let zabydlela první vlčí smečka a úspěšně se rozmnožuje. Vlci se objevují na Broumovsku a od roku 2015 opět i na Šumavě. S návratem velkých šelem by se v naší přírodě mohla obnovit ztracená rovnováha, pokud se do věci opět nějakým nešťastným způsobem nevloží její velký ochránce, ale také úhlavní nepřítel – člověk. Obnovený výskyt velkých šelem totiž u lidí vzbuzuje obavy. Jako by naše lesy už nebyly tak bezpečné. Čím jsou velké šelmy přírodě prospěšné a jaký dopad měla jejich dlouhodobá nepřítomnost v naší krajině?
Mgr. Tereza Mináriková pracuje jako manažer výzkumu ve společnosti ALKA Wildlife o. p. s. Podílí se na přípravě a řízení projektů, výzkumu a monitorování savců v naší přírodě a na analýze získaných dat. V letech 2013–2015 vedla mezinárodní projekt Trans-Lynx, který se zasazoval o lepší ochranu ohroženého rysa ostrovida. V současnosti se věnuje výzkumu a ochraně vydry říční, sysla obecného, a její velkou láskou zůstávají velké šelmy.
Přednáška začne v 16:30 h. Na „bezkofeinovou“ variantu Café Nobel v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem mají dospělí přístup jen v doprovodu dětí – bez nich pouze v případě, že do začátku přednášky nebude naplněna kapacita kavárny.
Místa si můžete rezervovat na adrese fokuskafe-usti@fokuslabe.cz. Další informace naleznete na webu cafenobel.ujep.cz. Partnerem cyklu Café Nobel je populárně vědecký magazín Českého rozhlasu Sever Planetárium a také nakladatelství Academia.
UJEP Ústí nad Labem
Přidat komentář