VIDEO, FOTO: Teplárna bude mít uhlí, Babiš souhlasí s prolomením limitů

ilustr. obr.
  •  

Obyvatelé Ústí se nemusejí obávat, že by v nejbližších letech měli nějaké problémy s dodávkou tepla a teplé vody.

Předseda ANO a ministr financí Andrej Babiš, který se dosud vyjadřoval zdrženlivě k možnému prolomení limitů těžby, nyní souhlasí s jejich posunutím na dole Bílina.

Podle něho je potřeba zajistit dostatek zdrojů pro elektrárny a teplárny. Z Bíliny jde uhlí hlavně do Ledvic, Mělníka a Teplárny Ústí nad Labem.

Podle Babiše je situace v Bílině jiná než třeba na dole ČSA. Hlavně kvůli tomu, že posunutím limitu těžby nepadnou žádné obce. „Severočeské doly patří společnosti ČEZ, kde má stát majoritní podíl. Je to logické,“ uvedl. Nevyloučil, že by vláda mohla limity prolomit již v říjnu na výjezdním zasedání v Ústeckém kraji.

Generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše zpráva evidentně potěšila. „Já jsem to očekával. Nebylo by logické tu uhlí nechat,“ uvedl.

Pokud by limity nepadly, musely by Severočeské doly začít za pět let se zužováním těžby. Jejich vedení má v plánu těžit déle. V místech, kam již nebudou smět rypadla, i hlubinným způsobem ze dna stávajícího dolu. To má brzy dosáhnout výšky 0 metrů nad mořem. Po skončení těžby prý na místě dolu vznikne jezero o rozloze deset kilometrů čtverečních.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*