Vodní elektrárnu Střekov si prohlédlo 700 návštěvníků

Foto ČEZ, Ota Schnepp
  •  

Přesně 702 návštěvníků si nenechalo ujít prohlídku vodní elektrárny Střekov si v rámci dne otevřených dveří. Někteří z obdivovatelů přišli či přijeli dokonce už poněkolikáté. Na všechny čekala zhruba půlhodinová exkurze po vnitřních a venkovních prostorách elektrárny.

„Vodní elektrárna Střekov se nám líbí, je tu i krásné prostředí a rybí přechod, který je lákadlem pro děti. Vždy nám to před prohlídkou zpestří čekání, než na nás přijde řada. Takže jsme tu již byli několikrát a určitě někdy příště přijdeme zase. Máme to sem kousek, jsme totiž z Brné,“ poznamenal například Jiří Merta. Poprvé zavítala „na Střekov“ Svatava Grimová z Litoměřic: „Před časem zde byl se střední školou na exkurzi můj vnuk, přijeli až z Plzně. Nadšeně mi pak o elektrárně vyprávěl, takže jsem neodolala, sama si ji přijela pohlédnout. Měl pravdu, je zajímavá a pěkná. S pohledem na hrad Střekov na druhém břehu Labe, to nemá chybu.“

Střekovská vodní elektrárna zahájila svůj provoz v roce 1936 a její instalovaný výkon činí 19,5 MW.  Bezemisní energii z vody tu vyrábí trojice vertikálních Kaplanových turbín. Ročně dodá do sítě tolik elektřiny, kolik by stačilo k pokrytí spotřeby asi 25 – 27 tisíc domácností. Výroba je odvislá od stavu výšky vodní hladiny v průběhu roku.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*